Sektorkolejowy » Przetarg na nowy parking w Zielonce ogłoszony

Przetarg na nowy parking w Zielonce ogłoszony

pzez Damian

Ogłoszony został przetarg na budowę parkingu w sąsiedztwie stacji. Budowa jest finansowana z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Na terenie bezpośrednio sąsiadującym ze stacją kolejową Zielonka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują parking, który zapewni mieszkańcom wygodne przesiadki do pociągów. Ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i budowę 59 miejsc postojowych. Parking budowany będzie od strony ul. Juliusza Słowackiego i powstanie na łącznej powierzchni ponad 1,2 tys. m2. Przewidziano 3 miejsca dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

– Dzięki rządowemu Programowi Przystankowemu dojazdy ze stacji Zielonka będą wygodniejsze. Nowoczesna kolej to dostępne dla wszystkich perony, ale i parkingi, ułatwiające łączenie podróży samochodem i pociągiem. Uzupełnianie infrastruktury kolejowej także o miejsca parkingowe, to element likwidacji wykluczenia komunikacyjnego – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Program Przystankowy to setki inwestycji w Polsce, w tym na terenie Mazowsza. Budowane lub są modernizowane perony, a tam, gdzie to potrzebne, powstają także parkingi. W wielu aspektach ułatwiamy dostęp do kolei, co realnie poprawia warunki życia mieszkańców – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Realizacja inwestycji, która poprawi warunki podróżowania w Zielonce, jest możliwa dzięki współpracy dwóch spółek kolejowych: PLK SA i PKP S.A. Zarządca infrastruktury odpowiada za budowę parkingu, natomiast gotowy obiekt zostanie przejęty w utrzymanie przez PKP S.A. Na wykonanie prac wykonawca będzie miał 10 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Program Przystankowy w woj. mazowieckim

W województwie mazowieckim Program obejmuje:

  • Budowę lub modernizację peronów w 16 lokalizacjach na łączną kwotę prawie 92 mln zł. Pociągi zatrzymują się na nowych przystankach: Niemojki, Dąbrówka Zabłotnia, Groszowice Wrzosów, Bąkowiec, Chronów, Mordy Miasto, Mława Miasto, Błonie Rokitno, Mrozy oraz Józefin. W realizacji są inwestycje w lokalizacjach: Mińsk Mazowiecki, Kosów, Koziebrody, Ruda Wielka. Trwa postępowanie przetargowe na modernizację przystanku Wołomin, natomiast budowa nowego przystanku Radom Południowy jest na etapie przygotowawczym.
  • Budowę łącznie 11 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, o szacunkowej łącznej wartości 8,5 mln zł. Są to: Rokitno, Ruda Wielka, Małkinia, Urle, Chorzele, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Zielonka, Warka, Ciechanów oraz Mława. Zakończono prace związane z budową parkingu w Rokitnie. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa na realizację miejsc parkingowych przy przystanku Urle.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu Przystankowego przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowę miejsc parkingowych w siedmiu lokalizacjach, w siedemnastu postępują prace budowlane, a dla trzynastu przygotowywane są postępowania przetargowe.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz