Sektorkolejowy » Przebudują zabytkowy dworzec w Dąbrowie Górniczej

Przebudują zabytkowy dworzec w Dąbrowie Górniczej

pzez Patryk

PKP S.A. ogłosiła przetarg na przebudowę zabytkowego dworca w Dąbrowie Górniczej. Obiekt zbudowany w 1888 r. poddany zostanie renowacji, dzięki czemu zmieni się elewacja budynku, wnętrza oraz otoczenie zewnętrzne. Zgodnie z założeniami zamawiającego, modernizacja dworca znajdującego się na dawnym szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej, obędzie się z poszanowaniem jego historycznego charakteru, a równocześnie zmieni się znacząco pod kątem komfortu pasażerów z niego korzystających.

Jak zmieni się dworzec w Dąbrowie Górniczej?

W ramach renowacji dawny blask odzyska elewacja dworca. Cegła, z której zbudowano obiekt, będzie wyczyszczona i uzupełniona. Wykonawca zadba także o fryzy i inne detale architektoniczne, które w XIX w. odgrywały znaczną rolę wizerunkową – zostaną one przywrócone do dawnej świetności. Zadaniem wybranej w przetargu firmy będzie też odtworzone na wzór historyczny stolarki okiennej, drzwiowej, jak i poszycia dachowego. Dodatkowo efekt wizualny podkreśli nowoczesna, ale stonowana iluminacja.

Wewnątrz budynku na nowo obsługiwani będą podróżni. Poczekalnia zyska zarówno ogrzewanie, jak i klimatyzację. Aranżacja wnętrz będzie nawiązywać do ceglanego wykończenia ścian zewnętrznych. Zamontowane zostanie energooszczędne oświetlenie, pojawią się wygodne ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów oraz odjazdów pociągów.

W budynku dworcowym znajdzie się miejsce na kasy biletowe, lokale pod wynajem oraz powierzchnie, z których korzystać będzie samorząd. Ponadto przewidziano lokale na biura i pomieszczenia techniczne

Dworzec zyska również infrastrukturę dostosowana do obsługi osób z niepełnosprawnościami, co wpisuje się w obecny standard spółki kolejowej. Środki zostaną zainwestowane także w energooszczędne oświetlenie zewnętrzne, zlokalizowane pod ziemią zbiorniki do magazynowa wody deszczowej służącej do spłukiwania toalet, ocieplenie budynku od wewnątrz, instalacje z wykorzystaniem pomp ciepła, monitoring, kontrolę dostępu czy nowoczesne rozwiązania przeciwpożarowe. Na terenie zewnętrznym poza nową nawierzchnią powstanie 10 miejsc postojowych i wiata rowerowa. Nasadzona zostanie zieleń, z czego część zajmą ogrody deszczowe.

Firmy zainteresowane gruntowną odnową i modernizacją dworca w Dąbrowie Górniczej mogą składać swoje oferty do 24 sierpnia. Na ten dzień przewidziano otwarcie ofert. Jeśli wykonawca zostanie wyłoniony w założonym terminie, a jego oferta zmieści się w kosztorysie inwestorskim i nie będzie odwołań, które mogłyby zaburzyć plan działań, prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku. Termin zakończenia robót zostanie ustalony z wykonawcą.

Przebudowa dąbrowickiego dworca wpisuje się w Program Inwestycji Dworcowych przewidzianego do realizacji na lata 2016–2023. Obejmuje on modernizację, budowę lub przebudowę 189 dworców kolejowych w Polsce. Budżet przewidziany na ten cel to około 1,7 mld zł.

Źródło artykułu: www.pkp.pl
Źródło zdjęcia: www.pkp.pl
Autor tekstu: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz