Sektorkolejowy » Prawie 2 mld za repolonizację spółki PKP Energetyka. PGE podpisała wstępną umowę zakupu

Prawie 2 mld za repolonizację spółki PKP Energetyka. PGE podpisała wstępną umowę zakupu

pzez Damian

Polska Grupa Energetyczna podpisała wstępną umowę zakupu PKPE Holding sp. z o.o., która jest właścicielem PKP Energetyki. Po finalizacji transakcji PGE stanie się właścicielem podmiotu, który posiada wyłączność na dostawy energii dla sektora kolejowego oraz usługi utrzymania sieci trakcyjnej.

W środę 28 grudnia 2022 r. rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej wyraziła zgodę na zakup 100% udziałów PKPE Holding od amerykańskiego holdingu CVC Capital Partners. Kwota transakcji ma wynieść ok. 1 mld 913,5 mln zł, a jej zamknięcie jest planowane na 3 kwietnia 2023 r.

„Umowa jest warunkowa i wymaga jeszcze zgody UOKiK oraz spełnienia kilku technicznych warunków zawieszających. Przejęcie operacyjne nastąpi 3 kwietnia 2023 r. i wtedy też nastąpi płatność na rzecz właściciela, czyli amerykańskiego holdingu CVC” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Wartość przejmowanej spółki ustalono na ok. 6 mld zł, z czego ok. 4 mld zł to zadłużenie wynikające z nakładów inwestycyjnych.

„Zakup PKP Energetyka to przejęcie nowoczesnej spółki z wysoko wykwalifikowaną kadrą, spółki, która dziś jest zoptymalizowana, po restrukturyzacji i osiąga zysk operacyjny w wysokości 700 mln zł rocznie, spółki, która zapewni Grupie PGE wzrost przychodów o ok. 3 mld zł i wzrost sprzedaży energii elektrycznej o ok. 8%” – podkreślał w rozmowie z agencją Newseria Biznes Wojciech Dąbrowski.

PKP Energetyka stanowiła kiedyś część infrastruktury Polskich Kolei Państwowych. Aktualnie jest nowoczesną grupą spółek oraz jednym z największych podmiotów polskiego systemu elektroenergetycznego. Odpowiada za dystrybucję 4 TWh energii elektrycznej w skali roku, co stanowi 2,9% całej energii dostarczanej w kraju – wykorzystuje do tego aż 21,5 tys. km linii energetycznych.

PKP Energetyka dysponuje obecnie 6 nowoczesnymi centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez ok. 52 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Ponadto jej infrastrukturę uzupełnia: 814 podstacji trakcyjnych oraz kabin, 6 213 stacji energetycznych i 70 pociągów sieciowych. Spółka zatrudnia ok. 4200 pracowników.

„Repolonizacja PKP Energetyki to efekt zapowiedzi i starań obecnego rządu. Decyzja o przejęciu kontroli nad tą spółką oznacza naprawienie olbrzymiego błędu, jakim było sprywatyzowanie strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa firmy. Dzisiaj ma miejsce wydarzenie bardzo ważne dla polskiej kolei, bo kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym na kolei wracają do normy, nie tylko z perspektywy zarządcy linii kolejowych, ale także bezpieczeństwa transportu pasażerskiego oraz cargo” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Warto przypomnieć, że spółka PKP Energetyka we wrześniu 2015 r. została sprzedana za ponad 1,4 mld zł firmie należącej do funduszu CVC Capital Partners.

Więcej o zakupie PKP Energetyka pisaliśmy TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PGE

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz