Sektorkolejowy » PGE ma odkupić spółkę PKP Energetyka od amerykańskiego funduszu

PGE ma odkupić spółkę PKP Energetyka od amerykańskiego funduszu

pzez Adrian

Przed końcem tego roku, a więc jeszcze w tym tygodniu, ma dojść do zawarcia umowy pomiędzy państwową spółką PGE Polska Grupa Energetyczna a amerykańskim funduszem CVC Capital Partners. Przedmiot tej transakcji to spółka dostarczająca prąd głównie dla kolei – PKP Energetyka. O sprawie informuje na podstawie nieoficjalnych Radio Zet.

Istniejąca od 2001 r. spółka PKP Energetyka została we wrześniu 2015 r. sprzedana za ponad 1,4 mld zł firmie należącej do funduszu CVC Capital Partners. Stroną sprzedającą był jej ówczesny właściciel – Polskie Koleje Państwowe S.A. Od 13 stycznia 2016 r. jedynym jej akcjonariuszem jest PKPE Holding sp. z o.o. będący własnością funduszu.

O planach przeprowadzenia transakcji i odkupienia firmy jesienią br. mówili przedstawiciele partii rządzącej, przypominając, że wcześniej byli przeciwni jej sprzedaży, a wkrótce po przejęciu rządów próbowali udowadniać, że operacja ta była niezgodna z prawem. Dowodów na to jednak nie przedstawili. Dwa lata temu obecny właściciel chciał zbyć akcje spółki energetycznej za 1,8 mld euro, lecz nie znalazł się nabywca, który chciał zainwestować takie środki. Jaka teraz ma być cena pakietu 100% akcji? Na razie nie wiadomo.

PKP Energetyka to jedna z firm energetycznych działających w Polsce. Dostarcza energię m.in. dla transportu kolejowego. Posiada sieć dystrybucyjną oraz 19 stacji paliw na terenie całego kraju. Świadczy również usługi elektroenergetyczne. Utrzymuje 25 tys. torokilometrów sieci trakcyjnej należącej do PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK). We flocie spółki znajduje się ponad 70 nowoczesnych pociągów sieciowych i innych pojazdów do utrzymania sieci trakcyjnej. Zatrudnia ponad 4 tys. pracowników w pięciu obszarach dystrybucji i obsługi oraz pięciu zakładach usług.

Autor: Agata Sumara
Fot. strefainwestorow.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz