Sektorkolejowy » Porozumienia CPK z KOWR i KZN. Przybyło nieruchomości zamiennych dla mieszkańców

Porozumienia CPK z KOWR i KZN. Przybyło nieruchomości zamiennych dla mieszkańców

pzez Damian

Centralny Port Komunikacyjny pozyskał kolejne nieruchomości. Będzie je proponować zainteresowanym mieszkańcom z obszaru projektowanego lotniska przystępującym do Programu Dobrowolnych Nabyć. To efekt podpisanych przez spółkę porozumień – z Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN) i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR). W sumie CPK ma już ok. 600 ha nieruchomości zamiennych.

W programie inwestycyjnym CPK od początku stawiamy na dialog z mieszkańcami. Cieszę się, że dzięki nowym nieruchomościom przekazanym spółce przez KZN i KOWR będziemy mogli ten dialog jeszcze sprawniej kontynuować. To sygnał dla wszystkich właścicieli, że chcemy wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, jesteśmy elastyczni pod względem oferty i proponujemy różne formy rekompensaty – mówi Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK.

CPK i KZN współpracują od września 2021 r. W podpisanym liście intencyjnym oba podmioty wskazały wówczas potrzebę przygotowania nieruchomości zamiennych dla tych mieszkańców terenu inwestycji, którzy wezmą udział w Programie Dobrowolnych Nabyć (PDN). Dzisiejsze przekazanie przez KZN nieruchomości zlokalizowanej w Parzniewie jest konsekwencją tamtej umowy.

Powstanie tak ogromnej inwestycji jak CPK wiąże się z rozwojem całego regionu. Przekazany przez KZN grunt, który może zostać przeznaczony na cele mieszkaniowe, to nasz istotny wkład dla inwestycji CPK oraz rozwoju gospodarczego i urbanistycznego obszaru w jej otoczeniu – mówi Arkadiusz Urban, prezes KZN.

Przekazana dziś przez KZN nieruchomość w Parzniewie o łącznej powierzchni 4,5 ha jest położona około 2,5 km od Pruszkowa i 17 km od centrum Warszawy. Dotychczas KZN przekazał spółce CPK w sumie ponad 26 ha nieruchomości.

Z kolei porozumienie CPK i KOWR to efekt współpracy zapoczątkowanej w kwietniu 2022 roku. To właśnie wtedy KOWR przekazał CPK ponad 190 ha gruntów. Dzisiejsze porozumienie obejmuje 15 nieruchomości o łącznej powierzchni niemal 370 ha, które trafią do depozytu CPK. Działki znajdują się na terenie ośmiu gmin w promieniu 100 km od projektowanego lotniska CPK i będą oferowane zainteresowanym zamianą rolnikom przystępującym do PDN.

Przekazując spółce CPK grunty z naszego zasobu, myślimy o tych rolnikach, którzy w związku z planowaną inwestycją, biorą pod uwagę zmianę miejsca zamieszkania i chcą kontynuować produkcję rolną. Poprzez PDN zaoferujemy im możliwość pozyskania na zasadzie wymiany ziemi uprawnej – mówi Jacek Malicki, p.o. zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Konkretne nieruchomości z depozytubędą formalnie przekazywane przez KOWR do spółki CPK, dopiero po deklaracji właściciela (uczestnika PDN), że jest nimi zainteresowany. Dzięki podpisanemu porozumieniu, lista oferowanych gruntów będzie systematycznie uzupełniana.

Zależy nam na tym, żeby jak największa część niezbędnych do realizacji inwestycji gruntów została pozyskana w formie dobrowolnych transakcji. Nasza oferta jest elastyczna. W zależności od preferencji mieszkańców umożliwiamy im sprzedaż działki albo wymianę na inną nieruchomość – tłumaczy Radosław Kantak, członek zarządu CPK.

W ciągu ostatnich miesięcy lawinowo rośnie zainteresowanie PDN. Dotychczas do udziału w Programie zgłosiło się już prawie 800 właścicieli, a etap wykonywania operatów szacunkowych, składania ofert, negocjacji, podpisywania protokołów uzgodnień i zawierania umów dotyczy powierzchni prawie 2100 hektarów z obszaru planowanej lokalizacji lotniska.

Przystępujący do PDN właściciel dostaje 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Nowe rozwiązanie oznacza, że za dom o wartości 1 mln zł, spółka CPK jest w stanie zapłacić 1 mln 400 tys. zł.  Dla uczestników PDN to również inne udogodnienia i bonusy, nie stosowane dotychczas w trakcie realizacji innych inwestycji infrastrukturalnych w Polscenp. sfinansowanie przez CPK przeprowadzki i obsługi prawnej całej procedury oraz możliwość korzystania z nieruchomości po zawarciu umowy sprzedaży.

Więcej informacji dotyczących PDN można uzyskać za pośrednictwem infolinii: +48 539 188 404 – od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00. Dodatkowo mieszkańcy mogą zadawać pytania lub umawiać się na spotkania z tzw. opiekunami obszaru CPK, pisząc na adres: pdn@cpk.pl.

Źródło: CPK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz