Sektorkolejowy » Półmetek inwestycji w Skierniewicach. Główna konstrukcja wiaduktu jest już gotowa

Półmetek inwestycji w Skierniewicach. Główna konstrukcja wiaduktu jest już gotowa

pzez Adrian

Podróże pociągiem będą bezpieczniejsze

W Skierniewicach trwa budowa nowego wiaduktu przebiegającego nad torami kolejowymi. Jest to połowa prac budowlanych w ramach tej inwestycji. Nowy wiadukt pozwoli podnieść poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz drogowym. Ponadto komunikacja pomiędzy Warszawą a Katowicami przebiegnie sprawniej. Zbudowano już główny element konstrukcji wiaduktu drogowego – płytę wiaduktu, który znajduje się w ciągu ul. Piłsudskiego/Zwierzynieckiej. Trwają prace przy montażu odwodnienia i izolacji płyty wiaduktu. Powstają również schody prowadzące do chodnika, który biegnie przez wiadukt. Kolejnymi etapami przedsięwzięcia będzie zbrojenie oraz betonowanie konstrukcji. Wśród efektów prac budowlanych można wymienić m.in.:

  • postępujący montaż ekranów akustycznych
  • przebudowa instalacji (energetycznej, gazowej oraz wodociągowej)
  • dwa nasypy, które umożliwią dojazd do wiaduktu
  • częściowo powstała nawierzchnia dróg

Należy nadmienić, iż prace budowlane w ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz Miasta Skierniewice nie zakłócają ruchu kolejowego.

Jak będzie wyglądał nowy wiadukt?

Wykonawca inwestycji zobowiązał się do zbudowania wiaduktu drogowego przebiegającego nad torami kolejowymi, które łączą Katowice z Warszawą Zachodnią. Ponadto zajmie się on również stworzeniem jednotorowej łącznicy pomiędzy linią Warszawa Zachodnia – Katowice a linią Skierniewice – Łowicz. Nowa budowla przejmie obowiązki przejazdu kolejowo-drogowego znajdującego się na ul. Piłsudskiego/Zwierzynieckiej. Na długim na około 145 metrów sześcioprzęsłowym wiadukcie znajdzie się także ścieżka rowerowa oraz chodnik. Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., to przedsięwzięcie znacząco usprawni miejski system komunikacji. Wśród zmian dostrzeżemy m.in.:

  • nowy układ drogowy
  • drogi serwisowe
  • ekrany akustyczne
  • nowe oświetlenie
  • zatoczki autobusowe

Finansowanie inwestycji w Skierniewicach

Przedsięwzięcie realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Miasto Skierniewice będzie kosztowało 37,1 mln zł. Miasto Skierniewice zapłaci 34,49 mln zł, gdzie połowa to subwencja, która została przekazana przez Ministerstwo Infrastruktury, natomiast spółka PKP PLK zapłaci 2,62 mln zł. Zgodnie z planem inwestycja ma zostać zakończona w grudniu 2022 roku. Przedsięwzięcie ma na celu zamianę przejazdów drogowo-kolejowych na skrzyżowania bezkolizyjne. Program jest realizowany z udziałem zarządców dróg oraz jednostek samorządu terytorialnego. Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.:

„W województwie łódzkim w ramach projektu pn. »Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III« powstanie wiadukt kolejowy w Gałkowie. Do programu zakwalifikowała się jeszcze budowa wiaduktu kolejowego w Andrespolu. W całym kraju w ramach projektu pn. »Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III« o wartości 312,5 mln zł planowana jest budowa 25 obiektów, w tym 12 wiaduktów kolejowych, 10 wiaduktów drogowych, 2 przejścia dla pieszych pod torami i 1 wiadukt pieszo-rowerowy. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz