Sektorkolejowy » Podwyżka cen biletów w PKP Intercity

Podwyżka cen biletów w PKP Intercity

pzez Damian

Jak informuje narodowy przewoźnik, powodem podwyżki są rosnące koszty działalności, które wynikają głównie z wysokich cen energii. Ceny biletów wrosną o ponad 10%. Nowy cennik będzie obowiązywał od 11 stycznia br.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Intercity znacząca zmiana cen energii elektrycznej jest jednym z kluczowych czynników wpływających na wzrost kosztów świadczonych usług. Okazuje się, że w porównaniu do stycznia 2022 r. cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Przewoźnik podkreśla, że „przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją – na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity”. Kolejnym powodem podwyżki cen biletów jest najwyższy od wielu lat poziom inflacji (17,5% – w listopadzie 2022 r.) oraz stały wzrost stóp procentowych.

Nowy cennik narodowego przewoźnika zacznie obowiązywać od 11 stycznia br. – to druga systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014. Według najnowszych prognoz spółki koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40%. Ponadto dynamiczny wzrost kosztów energii trakcyjnej może przekroczyć 100% w skali roku.

O ile wzrosną ceny biletów w PKP Intercity?

PKP Intercity podnosi ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości:

  • 17,8% dla kategorii EIP
  • 17,4% dla kategorii EIC
  • 11,8% dla kategorii TLK/IC

Od 1 stycznia br. wzrosną także ceny biletów odcinkowych – średnio o 10%. Ponadto po raz pierwszy od 2016 r. zmienią się ceny Kart Intercity, które uprawniają do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach.

„Jednocześnie, aby zwiększyć atrakcyjność ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max, PKP Intercity wydłuża okres obowiązywania oferty o kilka godzin, tj. do godz. 24:00 w czwartek. Do tej pory obowiązywała od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek. Niezmiennie będzie umożliwiać dowolną liczbę przejazdów pociągami PKP Intercity w okresie ważności. Jednocześnie zaznaczyć należy, że cena obu ofert pozostaje bez zmian” – informuje PKP Intercity.

O PKP Intercity pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz