Sektorkolejowy » Pociąg Pesy dotarł do Ghany

Pociąg Pesy dotarł do Ghany

pzez Jedkero

Spalinowy pociąg pasażerski Pesa 847 o nr 001 dla Kolei Ghany dotarł do Afryki. Po zakończeniu testów został podzielony na dwa człony, by w połowie lutego wyruszyć na specjalnych lawetach do Hamburga. Stamtąd drogą morską przetransportowano skład do portu Tema w Ghanie. Za realizację projektu dostarczenia pociągu odpowiadała spółka Fracht FWO Polska z globalnej Grupy Fracht.

Ministerstwo Rozwoju Kolei Ghany poinformowało w komunikacie, że wyprodukowany w bydgoskiej fabryce pojazd szynowy dotarł do portu Tema. Nadszedł czas na rozpoczęcie montażu, uruchomienie próbne i jazdy testowe. Zespoły trakcyjne z Pesy będą obsługiwać ruch pasażerski na nowej linii kolejowej łączącej port morski Tema z portem rzecznym Mpakadan. Sieć kolejowa w Republice Ghany charakteryzuje się nietypowym rozstawem torów o szerokości 1067 mm, a zakup polskich pojazdów wiąże się planem rozwoju przez ten kraj sieci kolejowej o europejskim rozstawie (1435 mm).

Pesa podpisała z operatorem kolejowym z Ghany kontrakt na dostawę dwóch spalinowych zespołów trakcyjnych (szt.) wraz z opcją na zakup kolejnych 10 jednostek we wrześniu 2023 r.  Pociągi mają być wykorzystywane do obsługi zarówno połączeń regionalnych, jak i dalekobieżnych. Mogą poruszać się z prędkością sięgającą 120 km/h i są wyposażone w najnowocześniejsze systemy i silniki diesela. Całkowita pojemność jednego z nich to 220 miejsc, z czego 115 na miejscach siedzących. Ghana jest pierwszym afrykańskim krajem, dla którego Pesa realizuje zamówienia.

Pierwszy zespół trakcyjny dla Kolei Ghany

Autor: Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz