Sektorkolejowy » Nowe wagony pasażerskie Siemens Venture debiutują na kalifornijskiej sieci kolejowej

Nowe wagony pasażerskie Siemens Venture debiutują na kalifornijskiej sieci kolejowej

pzez Adrian

Pasażerowie kolei w północnej Kalifornii i Central Valley mogą cieszyć się nowymi, lepszymi warunkami podróżowania koleją dzięki wprowadzeniu nowych składów pasażerskich Venture od Siemensa.

O oficjalnym debiucie wagonów Siemens Venture poinformowano podczas wydarzenia organizowanego przez Caltrans oraz San Joaquin Regional Rail Commission w Stockton Regional Maintenance Facility.

Wprowadzone do użtyku jednopiętrowe wagony pasażerskie są w pełni zgodne z ustawą o niepełnosprawnych Amerykanach (ADA). Oferują szersze przejścia, wygodne toalety oraz w pełni zautomatyzowane drzwi. Decyzja ta jest częścią sukcesywnych starań Kalifornii, aby zaoferować podróżnym bardziej komfortowe i wygodne opcje podróży pociągami.

Pociągi mają obsługiwać linię kolejową Amtrak San Joaquins, która obejmuje 5 codziennych przejazdów w obie strony między Oakland i Bakersfield, a także 2 codzienne przejazdy w obie strony między Sacramento i Bakersfield. Wdrożenie pierwszego sześciowagonowego zestawu na trasie Oakland-Bakersfield jest krokiem w kierunku przywrócenia poziomu usług do tego, sprzed pandemii oraz stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju perspektywicznych usług w przyszłości.

Nowe wagony zostały wyprodukowane przez Siemens Mobility w zakładzie w Sacramento, w ramach umowy z Sumitomo Corporation of Americas. Ostateczny montaż i prace wykończeniowe zostały zrealizowane w Stockton Regional Maintenance Facility. Zakup tych wagonów był możliwy dzięki wykorzystaniu zarówno funduszy federalnych, jak i stanowych, których łączna wartość opiewa na 132 mln dolarów.

Jak podkreślają osoby odpowiedzialne za realizację projektu, ze wdrożenia nowych pociągów płyną co najmniej dwie korzyści tj. poprawa komfortu podróżnych oraz wpływa na dalszy wzrost gospodarczy w tym regionie. Dodatkowo lokalna produkcja nowych wagonów od Siemensa w fabryce zlokalizowanej w Sacramento ma duże znaczenie w kwestii rozwijania lokalnej gospodarki, realizowania celów wpisujących się w założenia zrównoważonego rozwoju środowiska oraz dalszego modernizowania kalifornijskiej sieci transportowej.

Całkowite wdrożenie wszystkich 7 składów pociągów na linii kolejowej San Joaquins, zarządzanych przez San Joaquin Joint Powers Authority, planowane jest do końca 2025 r. Inicjatywa jest znaczącą modernizacją trasy Amtrak San Joaquins, co jest równoznaczne z pierwszą poważną poprawą komfortu pasażerów od prawie 3 dekad. Prostsze będzie także przemieszanie się osób na wózkach inwalidzkich między wagonami.

Autor: Lubomir Cech
Źródło: RailMarket
Fot. Caltrans

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz