Sektorkolejowy » Pociąg Connecting Europe Express dojechał na targi Trako w Gdańsku

Pociąg Connecting Europe Express dojechał na targi Trako w Gdańsku

pzez Adrian

20 września do Warszawy przyjechał pociąg Connecting Europe Express, który jest jednym z symboli obchodzonego w 2021 r. Europejskiego Roku Kolei. Następnie wyruszył w podróż do Gdańska, gdzie będzie eksponowany na stacji międzynarodowych targów kolejowych Trako.

Poza Warszawą i Gdańskiem na trasie przejazdu tego pociągu spośród polskich miast znalazły się jeszcze Białystok, Kraków, Zebrzydowice. W sumie w ciągu 36 dni przejedzie przez 26 państw członkowskich Unii Europejskiej. Ze względu na to, że tory w różnych krajach unijnych różnią się, w rzeczywistości na całej trasie poruszać się będą trzy pociągi – iberyjski, standardowy i bałtycki. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Europejski pociąg w Polsce

Pociąg wjechał do Polski w Muszynie, gdzie przekroczył granicę i stamtąd wyruszył do Warszawy, a następnie do Gdańska na targi Trako. Kolejne jego przystanki zaplanowano w Białymstoku (21/22 września), Krakowie (22/23 września) oraz Zebrzydowicach (23 września).

Projekt Connecting Europe Express powstał dzięki współpracy partnerów europejskiego sektora kolejowego i instytucji na szczeblu unijnym, krajowym i lokalnym. Celem tego projektu jest m.in. zwrócenie uwagi na problemy i potrzebę dalszego rozwoju kolei w Europie oraz wzmocnienie współpracy między firmami kolejowymi i zarządcami infrastruktury kolejowej.

Wagony na potrzeby tej europejskiej podróży udostępniły różne europejskie przedsiębiorstwa kolejowe. W wagonie dostarczonym przez węgierską spółkę Magyar Államvasutak (MAV) zorganizowana zostanie mobilna wystawa na temat istniejących technologii i innowacji poprawiających wygodę podróży koleją. Wagon konferencyjny zapewniony jest przez Société nationale des chemins de fer français (SNCF) z Francji. Dwa wagony do siedzenia udostępnili przewoźnicy z Niemiec – Deutsche Bahn (DB) i Szwajcarii – Schweizerische Bundesbahnen (SBB). Wagon restauracyjny jest z Włoch (Ferrovie dello Stato, FS), a sypialny z Austrii (Österreichische Bundesbahnen, ÖBB). Między Portugalią a Hiszpanią będzie jechał pociąg od operatora Renfe, a pociąg bałtycki obsłuży litewskie przedsiębiorstwo LTG.

Connecting Europe Express to znacznie więcej niż pociąg

Jak powiedział Walter Goetz, szef gabinetu komisarz ds. transportu, Adiny Vălean, „To znacznie więcej niż tylko pociąg przejeżdżający przez nasz kontynent. To przykład europejskiej współpracy sektora kolejowego, instytucji publicznych i wszystkich partnerów uczestniczących w tym przedsięwzięciu. Ekspres Łączący Europę to żywe laboratorium tego, co już udało się zrobić, aby usprawnić funkcjonowanie kolei oraz tego, co jeszcze musimy zrobić, aby dokończyć tworzenie Jednolitego Europejskiego Obszaru Kolejowego (Single European Rail Area) oraz sieci TEN-T. Wszystkie konferencje i wydarzenia związane z przejazdem pociągu stwarzają możliwość szerokiej wymiany poglądów na temat rozwoju kolejnictwa i pełnego wykorzystania jego szans rozwoju w przyszłości”.

„Takie projekty jak Europejski Rok Kolei służą edukacji i budowania pozytywnego wizerunku kolei. Działania, które wspólnie zaplanowaliśmy, pozwolą skutecznie promować kolej. Niech Europejski Rok Kolei będzie trampoliną, z której polskie i europejskie koleje wyskoczą na rekordowe wyniki obsługi w ruchu pasażerskim i towarowym. Kolej powinna być tym środkiem transportu, który wszyscy wybieramy” – dodaje Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK), który jest koordynatorem Europejskiego Roku Kolei w Polsce.

Targi Trako 2021

21 września w Gdańsku rozpoczną się 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako. Weźmie w nich udział około 500 wystawców z 25 krajów z całego świata. W programie zaplanowano wiele premier i nowości, wśród nich zaprezentowany zostanie pierwszy na świecie pociąg wodorowy czy najnowocześniejsza w Europie lokomotywa.

Autor: Agata Sumara
Fot. pkp.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz