Sektorkolejowy » W 2025 r. na lotnisko w Monachium pociągi pojadą nowym tunelem

W 2025 r. na lotnisko w Monachium pociągi pojadą nowym tunelem

pzez Adrian

Na lotnisku w Monachium zakończona została budowa tunelu kolejowego o długości 1,8 km. Obiekt jest w stanie surowym. Teraz konieczne jest wyposażenie go w niezbędną infrastrukturę.

Od rozpoczęcia budowy obiektu do oddania go w stanie surowym upłynęły trzy lata. W tym czasie wydobyto około 390 000 m3 urobku, wylano 150 000 m3 betonu oraz wykorzystano 16 000 ton stali zbrojeniowej.

Port lotniczy w Monachium do tej pory zainwestował 115 mln euro w prace budowlane, których zakres obejmował przedłużenie tunelu o 1,5 km oraz budowę konstrukcji rampy o długości 0,3 km, która posłuży do wyjazdu pociągów na powierzchnię.

Jak powiedziała bawarska minister transportu, Kerstin Schreyer, „Rozbudowa tunelu kolejowego jest kluczowym projektem w ramach modernizacji lotniska, a następnie ukończenia pętli do Erding i południowo-wschodniej Bawarii. Odcinek kolejowy aż do bocznic Schwaigerloh sprawi, że pociągi S-Bahn oraz składy regionalne będą bardziej punktualne, a liczba pociągów kursujących na lotnisko wyraźnie się zwiększy”.

Nowy tunel ma być oddany do użytku w 2025 r. Ułatwi kursowanie pociągów regionalnych między Freising i Erding oraz lekkich kolei S-Bahn przez terminal nr 2 na lotnisku w Monachium.

Autor: Agata Sumara
Fot. munich-airport.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz