Sektorkolejowy » PESA dostarczy tramwaje dla Tallinna. Wartość kontraktu to ponad 50 mln euro

PESA dostarczy tramwaje dla Tallinna. Wartość kontraktu to ponad 50 mln euro

pzez Adrian

PESA Bydgoszcz z najkorzystniejszą ofertą na dostawę tramwajów dla Tallinna

PESA Bydgoszcz zwyciężyła w postępowaniu przetargowym na dostawę tramwajów dla Tallinna, które zostało ogłoszone w czerwcu 2021 roku. W ramach zamówienia podstawowego przedsiębiorstwo dostarczy osiem niskopodłogowych tramwajów do stolicy Estonii. Podpisany kontrakt zawiera opcje dostarczenia kolejnych 15 pojazdów – o czym poinformował specjalista ds. PR w fabryce Piotr Mazurek.

Szczegóły postępowania przetargowego na dostawę tramwajów dla stolicy Estonii

Operator komunikacyjny Tallinna Linnatrasport w czerwcu 2021 roku ogłosił postępowanie przetargowe na dostawę 8 sztuk niskopodłogowych tramwajów dla stolicy Estonii – Tallina z opcją dodatkowych 15 sztuk. W sierpniu 2021 roku miały miejsce prekwalifikacje. W dniu 19 listopada 2021 roku oferty w ramach tego postępowania przetargowego złożyły następujące przedsiębiorstwa:

  • PESA Bydgoszcz
  • CAF
  • Skoda

Oferta bydgoskiego przedsiębiorstwa okazała się najkorzystniejsza dla komisji przetargowej Tallinna Linnatrasport.

PESA Bydgoszcz zaoferowała trójczłonowy tramwaj Twist o długości 28,56 m, który jest w stanie transportować do 300 pasażerów, z czego 65 na miejscach siedzących. Okres eksploatacji tramwajów został określony na 35 lat. Prędkość konstrukcyjna zaoferowanych pojazdów to 80 km/h, natomiast prędkość eksploatacyjna wynosi 50 km/h.

Wartość kontraktu i realizacja dostaw

Wartość kontraktu, który obejmuje dostawę z rodziny Twist dla stolicy Estonii to 52 mln euro (zamówienie podstawowe wraz z opcją). Zamawiający w ciągu 16 miesięcy ma możliwość skorzystania z prawa opcji. Dostawy niskopodłogowych tramwajów w ramach zamówienia podstawowego zostaną uruchomione w trzecim kwartale 2024 roku. Należy podkreślić, że PESA Bydgoszcz zaoferowała 48 miesięcy gwarancji na swoje pojazdy. Zawarcie umowy pomiędzy Tallinna Linnatrasport i Pesą nastąpi w maju 2022 roku w Bydgoszczy.

Autor: Damian Malesza
Fot. PESA

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz