Sektorkolejowy » Perony na 13 stacjach i przystankach w Małopolsce zostaną zmodernizowane

Perony na 13 stacjach i przystankach w Małopolsce zostaną zmodernizowane

pzez Damian

Podróżni zyskają lepszą dostępność komunikacyjną i wyższy poziom obsługi pasażerskiej na trasie kolejowej między Tarnowem a Muszyną i Krynicą. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A podpisały umowy z wykonawcami za nieco ponad 73 mln zł netto na modernizację peronów na 13 stacjach i przystankach w Małopolsce. To kolejne zadania, zwiększające dostęp do kolei, które zostaną zrealizowane w ramach Rządowego Programu Przystankowego.

W województwie małopolskim, w ramach Rządowego Programu, zmodernizowane zostaną perony na stacjach kolejowych oraz przystanki: Tuchów, Stary Sącz, Barcice, Rytro, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik, Andrzejówka, Muszyna – na linii kolejowej nr 96 Tarnów – Leluchów oraz przystanek Muszyna Zdrój – na lk. nr 105 Muszyna – Krynica.

Dzięki inwestycji PLK SA, zrealizowanej z w/w Programu na linii nr 96, podróżni zyskali już od grudnia 2023 r. dwa dodatkowe przystanki: Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków, które zapewniły mieszkańcom lepszy dostęp do kolei. Nowe i zmodernizowane obiekty między Tarnowem a Muszyną stanowią zwiększenie możliwości komunikacyjnych i ułatwienia w podróżach pociągiem do miejscowości uzdrowiskowych i turystycznych na południu Polski.

Umowy za ponad 56,6 mln zł, na realizację 9 zadań na linii kolejowej nr 96 Tarnów – Muszyna, podpisano z Przedsiębiorstwem Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Sp. z o.o.

Kontrakty na prace za nieco ponad 12,3 mln zł, obejmujące 3 przystanki na linii nr 96 – zawarto z Firmą Swietelsky Rail Polska Sp. z o.o.

Przystanek Muszyna Zdrój, na linii nr 105 Muszyna – Krynica jest w zakresie umowy za prawie 4,3 mln zł, którą zrealizuje Biuro Doradztwa Technicznego i Nadzoru Inwestorskiego „DIAGMOST” Grzegorz Kędzierski.

W ramach podpisanych umów, w miejscu zburzonych, wybudowane zostaną nowe perony w standardzie, zapewniającym lepszy komfort i dostępność do kolei wszystkich podróżnych. Przebudowane obiekty wyposażone będą w nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz odpowiednie oznakowanie.

Dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się zostaną wybudowane pochylnie. Przewidziano także ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących.

Przy dojściach do peronów ustawione będą stojaki na rowery.

Inwestycje PLK SA, dotyczące przystanków na linii nr 96 Tarnów – Leluchów oraz na linii nr 105 Muszyna Krynica, realizowane są w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Zakończenie prac planowane jest w 2025 r.

W Małopolsce, program obejmuje w sumie 22 lokalizacje, wśród których znajduje się 13 modernizowanych oraz 9 nowo budowanych przystanków: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka Jezioro Mucharskie oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Podróżni już korzystają z przystanków Dąbrówka Jezioro Mucharskie, Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków oraz Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz