Spółka PERN informuje, że w tym roku zamierza wydać na inwestycje około 0,7 mld zł. Priorytetem są m.in. takie przedsięwzięcia, jak dokończenie budowy rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini czy nowe zbiorniki produktowe o pojemności 256 tys. mᶟ. W planach inwestycyjnych są także zadania mające na celu rozbudowę infrastruktury kolejowej niezbędnej do transportu i przeładunku produktów paliwowych.
Wśród zadań, które w tym roku zamierza realizować PERN, spółka wymienia kontynuację rozbudowy infrastruktury kolejowej w Dębogórzu m.in. „poprzez modernizację torów i stanowisk załadunkowych nalewni kolejowej, co umożliwi przemieszczanie cystern o większej ładowności i usprawni procesy logistyczne” – czytamy w komunikacie.
Dodaje, że „rozważa także rozbudowę nalewni kolejowej o czwartą kabinę załadunkową, jeśli takie będzie zapotrzebowanie rynku”. Wyjaśnia równocześnie, że „działania te połączone z inwestycjami Portu w Gdyni, polegającymi na modernizacji Stanowiska Przeładunku Paliw Płynnych i pogłębieniu toru wodnego (obsługa większych tankowców) oraz z inwestycjami PKP związanymi z poprawą dostępu kolejowego do Portu w Gdyni oraz bazy paliw w Dębogórzu – pozwolą na zwiększenie wolumenów produktów naftowych, które są przyjmowane w Dębogórzu i ekspediowane w głąb kraju”.
PERN odpowiada za logistykę naftową, zapewniając dostępność paliw na terenie całej Polski. Zajmuje się m.in.: transportem i magazynowaniem ropy naftowej i paliw, badaniami produktów naftowych, przeładunkiem paliw i ich składowaniem dla podmiotów zajmujących się handlem i ich dystrybucją, inspekcją stanu technicznego rurociągów. Zarządza infrastrukturą, którą tworzy m.in.: 2461 km rurociągów surowcowych i paliwowych, 23 bazy magazynowe w całym kraju, terminal naftowy i morski hub paliwowy. W skład grupy kapitałowej PERN wchodzą: Naftoport, Siarkopol Gdańsk, Naftor, Naftoserwis, Sarmatia.
Autor: Agata Sumara
Fot. PERN