Sektorkolejowy » Paraliż kolei na Białorusi. Grupa hakerów zorganizowała atak na serwery Kolei Białoruskich

Paraliż kolei na Białorusi. Grupa hakerów zorganizowała atak na serwery Kolei Białoruskich

pzez Adrian

Systemy informatyczne przestały funkcjonować

Atak przeprowadzony na serwery Kolei Białoruskich spowodował wstrzymanie sprzedaży biletów kolejowych. Zakup biletów kolejowych był możliwy wyłącznie stacjonarnie. Odpowiedzialna za atak grupa to Belarusian Cyber-Partisans. Pojawiły się również informacje o atakach na bazy danych oraz stacje robocze. Hakerzy podkreślili, iż nie doszło do uszkodzenia systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Jaki jest cel ataku Belarusian Cyber-Partisans?

Grupa aktywistów odpowiedzialnych za atak na serwery Kolei Białoruskich chce wycofania wojsk rosyjskich z kraju oraz zaprzestania rzekomych przygotowań do wojny z Ukrainą. Ponadto żądają także uwolnienia białoruskich więźniów politycznych, którzy wymagają pomocy medycznej. Hakerzy poinformowali, że ich celem nie jest zakłócenie podróży pociągiem ludności cywilnej tylko zastopowanie transportu wojsk rosyjskich. Władze Białorusi nie podały oficjalnego stanowiska w sprawie przeprowadzonego ataku. Koleje Białoruskie poinformowały jedynie o problemach technicznych.

Grupa Belarusian Cyber-Partisans powstałą po ogłoszeniu sfałszowanych wyników wyborów na Białorusi w 2020 roku. Aktywiści mają za sobą już ataki na strony rządowe, dzięki którym ujawniała tajne informacje.

Mirosław Siemieniec, Rzecznik Prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poinformował, że w związku z zaistniałą sytuacją na Białorusi na ten moment ruch pociągów na granicy nie został zakłócony. Jednak do kraju docierają informacje od prywatnych przewoźników, którzy realizują połączenia międzynarodowe, że na Białorusi panuje spory chaos organizacyjny oraz informacyjny, który dotyczy lokalizacji pociągów.

Autor: Damian Malesza
Fot. East News

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz