Sektorkolejowy » Nowojorski Grand Central ma nowy terminal – kosztował 11 mld USD

Nowojorski Grand Central ma nowy terminal – kosztował 11 mld USD

pzez Damian

Po wielu latach opóźnień i gigantycznych kosztach, które urosły do 11 miliardów dolarów, pod słynnym nowojorskim dworcem kolejowym Grand Central otwarto nowy terminal przesiadkowy. Łączy Long Island z Manhattanem i będzie obsługiwał 160 tys. pasażerów dziennie.

Nowy obiekt ozdobiony jest kolorowymi mozaikami autorstwa takich artystów jak Yayoi Kusama i Kiki Smith. Wypełniają go sklepy i restauracje.

Według lokalnego radia 1010 WINS obiekt jest największym tego rodzaju przedsięwzięciem w Ameryce od prawie siedmiu dekad.

Terminal o powierzchni ponad 65 tys. metrów kwadratowych mieści się 15 kondygnacji poniżej stacji Grand Central. Poprzedni termin zakładał oddanie go do użytku pod koniec ubiegłego roku, ale na przeszkodzie stanęły problemy z ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją.

Budowę terminala rozpoczęto w latach 60. ubiegłego wieku. Była jednak wstrzymywana ze względu na trudności ekonomiczne. Ostatecznie prace wznowiono w 2001 roku, ale i te były odkładane. Koszt wzrósł z przewidywanych 3,5 mld do ponad 11 miliardów dolarów.

Jedną z pasażerek pierwszego pociągu, który przybył na terminal o godz. 11.07, była gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul.

Źródło: PAP/rs
Fot. PAP/EPA/SARAH YENESEL

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz