Sektorkolejowy » Niezwykły pociąg na gdańskich targach TRAKO

Niezwykły pociąg na gdańskich targach TRAKO

pzez Patryk

Na wrześniowych Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO w Gdańsku pojawi się niezwykły pociąg – Connecting Europe Express. Tabor do jego konfiguracji dostarczają firmy z różnych państw Unii Europejskiej. Jesienią pojazd ten wyruszy w podróż po Europie, odwiedzając 26 krajów, 70 miast i pokonując 20 tys. km w ciągu 36 dni.

Europejski Rok Kolei

W grudniu ub.r. Parlament Europejski zatwierdził rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei (ang. European Year of Rail). Inicjatywa ta ma na celu promowanie przyjaznych dla środowiska środków transportu oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. W związku z tym zaplanowano wiele działań, które mają zachęcać do korzystania z kolei.

Kolej promowana jest jako jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań komunikacyjnych (w UE zaledwie 0,4% emisji gazów cieplarnianych generowanych jest przez sektor transportu kolejowego), ważny środek transportu wykorzystywany w turystyce i najbezpieczniejszy, jeśli wziąć pod uwagę śmiertelność w wyniku wypadków występujących w komunikacji lądowej (0,1 ofiar śmiertelnych / 1 mld pasażerów/ 1 km).

Tymczasem, mimo że kolej łączy znacznie oddalone obszary, zaledwie 7% pasażerów i 11% towarów jest przewożonych torami. Wynika to m.in. z przestarzałej infrastruktury oraz wysokich kosztów utrzymania, które utrudniają utworzenie jednolitego europejskiego obszaru kolejowego. Ważne jest więc to, by ten stan się stopniowo zmieniał, by przenieść część ruchu prowadzonego obecnie szlakami drogowymi (transport drogowy odpowiada za 75% frachtu śródlądowego) na inne, czyli właśnie szlaki kolejowe czy wodne, a w następstwie doprowadzenie do redukcji emisji zanieczyszczeń. To jednak wymaga wielu, obliczonych na lata, kosztownych inwestycji i wdrożenia transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

Connecting Europe Express na TRAKO

Pojawienie się na gdańskich międzynarodowych targach „pociągu łączącego Europę” jest jednym z elementów promowania kolei, ale też zasygnalizowanie na tym przykładzie, jakie wyzwania stoją przed europejskim sektorem kolejowym.

Pociąg będzie można zobaczyć już za niecałe dwa miesiące w Gdańsku, a podczas 36-dniowej podróży na jego trasie spośród polskich miast znajdą się przynajmniej Kraków, Warszawa i Gdańsk.

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO to największe w Polsce i drugie w Europie wydarzenie skupiające branżę transportu szynowego. Najbliższa edycja została zaplanowana w dniach 21–24.09.2021. Jak zwykle, odbędzie się w Gdańsku, gdzie przez kilka dni podczas licznych sesji, spotkań i wystaw prezentowany będzie aktualny poziom rozwoju systemów transportowych i infrastruktury kolejowej w Polsce, Europie oraz na świecie.

Źródło artykułu: www.europarl.europa.eu
Źródło zdjęcia: http://trakotargi.amberexpo.pl
Autor tekstu: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz