Sektorkolejowy » Nevomo zyskało nowego inwestora – 5 mln euro wsparcia w ramach rundy pomostowej

Nevomo zyskało nowego inwestora – 5 mln euro wsparcia w ramach rundy pomostowej

pzez Adrian

Polski startup właśnie pozyskał 5 mln euro w ramach rundy pomostowej, między innymi od EIT InnoEnergy. Dodatkowe fundusze pozwolą przyspieszyć rozwój technologii MagRail. Rozwiązanie inspirowane koncepcją hyperloop umożliwia podróże koleją magnetyczną z prędkością sięgającą 550 km/h.

Polski startup właśnie pozyskał 5 mln euro w ramach rundy pomostowej, między innymi od EIT InnoEnergy.

Dodatkowe środki finansowe na rozwój systemu MagRail

System Magrail wykorzystuje lewitację magnetyczną oraz silnik liniowy do przemieszczania pojazdów kolejowych po istniejącej już infrastrukturze kolejowej. Mogą one osiągać prędkość do 550 km/h. Inwestycja EIT InnoEnergy jest elementem zakończonej na początku br. rundy pomostowej o wartości 5 mln euro z udziałem Hutter Private Equity, ValueTech Seed i Seedrs. EIT InnoEnergy jest wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), będący organem Unii Europejskiej.

„Technologia Nevomo jest brakującym ogniwem pomiędzy obecną, często bardzo przestarzałą infrastrukturą kolejową, a zupełnie nowymi systemami kolei dużych prędkości, takimi jak hyperloop. Rozwiązania te mogą nie tylko przyśpieszyć rozwój nowego, zrównoważonego transportu dalekobieżnego, ale też znacznie obniżyć koszty wprowadzania tych zmian” – podkreślała Lucienne Krosse, lider odpowiedzialny za portfolio rozwiązań hyperloop w EIT InnoEnergy.

Celem Nevomo jest zwiększanie efektywności istniejącej już infrastruktury kolejowej poprzez implementację rozwiązań (inspirowanych hyperloopem) w zakresie napędu, układu zawieszenia, sterowania i IoT. Zastosowanie technologii Magrail umożliwia wyjątkowo proste, szybkie oraz efektywne rozszerzenie jej potencjału.

„Dołączenie do portfela jednego z wiodących na świecie inwestorów w dziedzinie zrównoważonej energii i transportu to kolejne potwierdzenie ze strony rynku, że jesteśmy na dobrej drodze w rozwoju naszej technologii inspirowanej hyperloopem. Jesteśmy przekonani, że dzięki wsparciu EIT InnoEnergy będziemy mogli z sukcesem podążać drogą innych spółek portfelowych, takich jak Northvolt” – powiedział Przemek Ben Pączek, prezes oraz współzałożyciel Nevomo.

Należy przypomnieć, iż Nevomo zaprezentowało już wersję demonstracyjną funkcjonowania MagRail w skali 1:5  w 2019 r. Kolejne pomyślne testy tego rozwiązania (w skali średniej) przeprowadzono zimą na przełomie 2020 i 2021 r., a w 2021 r. spółka rozpoczęła budowę najdłuższego w Europie toru do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej w miejscowości Nowa Sarzyna (woj. podkarpackie). W połowie 2022 r. zakończono instalację niezbędnych elementów do pełnoprawnego funkcjonowania systemu technologii MagRail. W sierpniu br. dostarczono pierwszy pełnowymiarowy pojazd, który umożliwił zrealizowanie niezbędnych przejazdów technicznych, które zaplanowano na przełomie 2022 i 2023 r.

Działania firmy EIT InnoEnergy koncentrują się na wspieraniu transformacji energetycznej. Przedsiębiorstwo dostarcza rozwiązania niezbędne do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu i europejskich celów dotyczących dekarbonizacji. Należy podkreślić, że to przedsiębiorstwo jest określane mianem najbardziej aktywnego inwestora w sektorze energii oraz jednym z największych inwestorów w technologie klimatyczne i energię odnawialną w 2020 r. Aktywnie wspiera nowatorskie rozwiązania związane z transportem i mobilnością, odnawialnymi źródłami energii oraz jej magazynowaniem.

O działaniach Nevomo pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Nevomo

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz