Sektorkolejowy » Dworzec kolejowy w Nowym Tomyślu oddany do użytku

Dworzec kolejowy w Nowym Tomyślu oddany do użytku

pzez Adrian

Obiekt za 4,1 mln zł brutto powstał w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z wykorzystaniem środków unijnych z POIiŚ.

Dworzec w Nowym Tomyślu został zbudowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego według autorskiej koncepcji PKP S.A. Cechuje się prostą, geometryczną bryłą z dominantą w postaci wieży zegarowej. Budynek składa się z dwóch zadaszonych części. W pierwszej z nich znajduje się hol pełniący funkcję poczekalni. Wewnątrz dominuje jasna kolorystyka, a wielkoformatowe szklane witryny zapewniają duży dostęp światła dziennego. W pełni klimatyzowana poczekalnia została wyposażona w m.in. ławki, gabloty oraz elektroniczne tablice informacyjne. Obok umiejscowiono toaletę. W drugiej części obiektu znajduje się kasa biletowa Kolei Wielkopolskich. Ponadto pod zadaszeniem zlokalizowano ławki oraz stojaki rowerowe wraz ze stacją ich naprawy.

„Otwarcie dworca w Nowym Tomyślu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnego miasta powiatowego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Nowego Tomyśla oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Poznania. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” – podkreślał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nowoczesny dworzec jest dostosowany do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Obiekt wyposażono w szereg ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Są to m.in. mapy dotykowe, specjalne ścieżki naprowadzające oraz oznakowania w alfabecie Braille’a.

„Dworzec w Nowym Tomyślu to już 22. Innowacyjny Dworzec Systemowy, który otworzyliśmy dla podróżnych w obecnym Programie Inwestycji Dworcowych i jednocześnie trzeci obiekt tego typu w województwie wielkopolskim. Jest to budynek nowoczesny, komfortowy i bezpieczny. Jestem przekonany, że spełni on oczekiwania wszystkich podróżnych” – powiedział Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Proekologiczne rozwiązania

Budynek nowego dworca kolejowego w Nowym Tomyślu został wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED oraz panele fotowoltaiczne, które znajdują się na dachu obiektu. Pracą wszystkich urządzeń zarządza system BMS (Building Management System), co pozwala zoptymalizować zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

„Dzisiaj na mapie zrealizowanych, dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, projektów transportowych na stałe zagości kolejny nowoczesny, ekologiczny, dostępny i bezpieczny obiekt infrastruktury kolejowej. Nowo wybudowany dworzec w Nowym Tomyślu jest inwestycją, której pozytywne efekty z pewnością docenią nie tylko podróżni, ale też lokalna społeczność” – powiedziała Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W trosce o bezpieczeństwo podróżnych w obiekcie funkcjonują systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz zdalnego zamykania budynku.

Całkowita wartość inwestycji PKP S.A. w Nowym Tomyślu to 4,1 mln zł brutto. Za wykonanie prac w formule „projektuj i buduj” była odpowiedzialna firma SKB S.A.

Więcej o przedsięwzięciach PKP S.A. realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz