Sektorkolejowy » Moskwa: pasażer spojrzy w kamerę i zapłaci za przejazd metrem

Moskwa: pasażer spojrzy w kamerę i zapłaci za przejazd metrem

pzez Adrian

W moskiewskim metrze od początku tego roku testowana była aplikacja Face Pay, umożliwiająca płatność kartą z wykorzystaniem danych biometrycznych, a konkretnie po spojrzeniu w kamerę. Zarządca metra zdecydował się na wdrożenie tego rozwiązania do powszechnego zastosowania.

Nowy system płatności, bazujący na mechanizmie rozpoznawania twarzy działa na ponad 240 stacjach metra. Kamery, za pośrednictwem których opłata pobierana jest z karty, są rozmieszczone przy bramkach. Pasażer, który zdecyduje się na skorzystanie z takiej formy płatności, a wcześniej powiązał kartę płatniczą z własnym wizerunkiem, będzie musiał spojrzeć w kamerę, co umożliwi mu przejście dalej.

Mosmetro udostępniło promocyjny filmik, na którym pokazuje, jak działa nowy system płatności. Filmik do obejrzenia tutaj.  

Na obecną chwilę skala wdrożenia takiego rozwiązania jest największa na świecie.

Czy mieszkańcy Moskwy chcą płacić twarzą?

Jakkolwiek płatność za pomocą twarzy budzi wiele kontrowersji, szybko zyskało zainteresowanie pasażerów moskiewskiego metra. Mosmetro podaje, że w ciągu zaledwie jednego dnia od uruchomienia Face Pay aż 25 tys. osób dołączyło do usługi płatności poprzez spojrzenie w kamerę. W komunikacie prasowym firma napisała: „Pilotaż pokazał, że wielu obywateli jest gotowych na innowacyjne technologie i spodziewaliśmy się, że będzie zapotrzebowanie na taką usługę. Ale pierwszy dzień premiery Face Pay przekroczył wszystkie nasze przewidywania”.

Moskiewskie metro to pierwszy system metra uruchomiony w Rosji. Zostało otwarte 15 maja 1935 r. Obecnie tworzy je 15 linii o długości ponad 400 km i jest w ciągłej rozbudowie. Stacje metra wyróżniają się wyjątkową w skali świata architekturą. Ich wnętrza są m.in. stylizowane na bogato zdobione pomieszczenia pałacowe. 

Autor: Agata Sumara
Fot. onet.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz