Sektorkolejowy » Modertrans na sprzedaż. Poznań szuka doradcy do przeprowadzenia transakcji

Modertrans na sprzedaż. Poznań szuka doradcy do przeprowadzenia transakcji

pzez Adrian

W połowie grudnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu sp. z o.o. (MPK) ogłosiło postępowanie, w ramach którego poszukiwany jest doradca, który pomoże w znalezieniu inwestora strategicznego dla Modertrans Poznań sp. z o.o. lub w zbyciu części albo wszystkich udziałów.

Modertrans – co to za spółka?

Jest to miejska spółka działająca pod tą nazwą od 14 lat, jednak jej historia zaczęła się blisko 140 lat temu, kiedy działanie rozpoczął pierwszy zakład i zajezdnia – wówczas do obsługi tramwajów konnych. Jej właścicielem jest poznańskie MPK (84,1763%) oraz Miasto Poznań (15,8237%).

Specjalizuje się w produkcji tramwajów o nazwie Moderus, wózków tramwajowych oraz naprawie autobusów. Wyprodukowała w sumie ponad 1 tys. wózków tramwajowych oraz ponad 400 tramwajów. Zatrudnia 250 pracowników w oddziałach w Poznaniu i Biskupicach.

Spółka posiada prawo użytkowania wieczystego działek znajdujących się w Biskupicach (gmina Pobiedziska) o łącznej powierzchni 44 196 m2 oraz prawo własności budynku posadowionego na tych działkach, stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności. Dysponuje również prawem własności nieruchomości zabudowanej w Poznaniu o powierzchni 41 894 m2.

Kapitał zakładowy Modertrans to 28,628 mln zł. Wypracowany w 2020 r. zysk netto wynosił ponad 2,62 mln zł.

Przedmiot zamówienia

W ogłoszeniu przetargowym podano, że:

MPK i Miasto zamierzają pozyskać dla spółki inwestora strategicznego lub zbyć część albo wszystkie udziały posiadane przez MPK i Miasto w tej spółce. W celu przeprowadzenia tego zamierzenia zamawiający planuje zlecić osobie fizycznej, osobie prawnej, jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, wyłonionej w postępowaniu, zwanej dalej wykonawcą, świadczenie usług będących przedmiotem zamówienia

A przedmiotem zamówienia, który będzie realizowany czterech lub pięciu etapach, jest m.in.:

  • analiza rynku z oceną pozycji rynkowej spółki i perspektyw jej rozwoju;
  • audyt (due diligence) prawny, podatkowy, finansowy oraz środowiskowy spółki;
  • wycena wartości udziałów spółki przy użyciu co najmniej dwóch metod wyceny;
  • strategia zaangażowania kapitałowego i relacji właścicielskich z uwzględnieniem możliwości pozyskania inwestora strategicznego;
  • sporządzenie memorandum informacyjnego spółki;
  • przygotowanie i obsługa procesu pozyskania inwestora strategicznego lub zbycia osobom trzecim wszystkich lub części udziałów spółki;
  • przygotowanie projektu umowy zbycia udziałów oraz innych niezbędnych umów.

Oferty przetargowe będą przyjmowane przez zamawiającego do 14 stycznia 2022 r. Głównym kryterium przy wyborze oferty jest cena (80%). W 20% pod uwagę brana będzie organizacja, kwalifikacje zawodowe i doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia.

Autor: Agata Sumara
Fot. Modertrans Poznań

Może Ci się spodobać

2 komentarze

andrzej 26 grudnia 2021 - 23:35

no to bedzie to samo co z protramem z wrocławia

Odpowiedz
Tomasz 27 grudnia 2021 - 13:03

Czemu miasto chce się pozbyć zysków z miejskiej spółki? Przecież wiadomo że jeśli kupi to inwestor z innego kraju to cały zysk będzie szedł za granice i z pieniądze z biletów Poznaniaków będą modernizowane linie w Berlinie, Hanowerze i dla tamtych miast kupowane nowe tramwaje a nie dla Poznania.

Odpowiedz

Zostaw komentarz