Sektorkolejowy » Kraków: Trwają prace na rzecz sprawniejszego podróżowania koleją w lepszych warunkach

Kraków: Trwają prace na rzecz sprawniejszego podróżowania koleją w lepszych warunkach

pzez Adrian

Prace modernizacyjne w centrum Krakowa

W Krakowie trwają przygotowania na rzecz szybkich podróży pociągami w komfortowych warunkach. Widać już wiele rezultatów prac budowlanych, które są realizowane w ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Celem inwestycji za ponad 1 mld zł jest uruchomienie szybkich i wygodnych połączeń kolejowych, które efektywnie połączą Kraków z okolicznymi miejscowościami oraz pozwolą na realizowanie połączeń dalekobieżnych. Trwa modernizacja wielu obiektów w centralnej części miasta.

Szeroka gama prac budowlanych

Od listopada rozpoczął się kolejny etap prac przy modernizacji wiaduktu, który przebiega nad ul. Grzegórzecką. Nowo wybudowana część obiektu obsługuje już transport pociągów. Ponadto odtworzono również dotychczasową fasadę obiektu. Pozostały fragment obiektu będzie zaadoptowany do realizowania aktualnych potrzeb drogowo-kolejowych, przy czym również zachowa wygląd, do którego przyzwyczaili się mieszkańcy Krakowa. Obecnie prace budowlane obejmują przednie ściany obiektu.

Utrudnienia w ruchu na czas trwania najbardziej wymagających działań

Podczas realizacji najbardziej wymagających działań dojdzie do zamknięcia ruchu tramwajowego oraz samochodowego na ul. Grzegórzeckiej. Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w planach jest wznowienie przejazdu dla komunikacji zbiorowej po około 3 tygodniach. Wykonawca prac budowlanych uzgadnia z zarządcą drogi wspólny wariant organizacji ruchu na czas trwania prac. Piesi będą mieli możliwość bezpiecznego przemieszczania się pod estakadami kolejowymi. W celu ułatwienia przemieszczania się w centrum Krakowa otwarte zostaną przejazdy pod mostami oraz wiaduktami kolejowymi nad:

  • ul. Powstańców Wielkopolskich
  • ul. Miodową
  • ul. Podgórską

Według szacunków wykonawcy inwestycji modernizacja obiektu będzie trwała około 15 miesięcy. Warto przypomnieć, iż PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły już modernizację wielu wiaduktów w Krakowie, które przebiegają nad ul.:

  • Złocieniową
  • Łokietka
  • Morawiańskiego
  • Prądnicką
  • Dekerta
  • Kamienną
  • Kopernika

Kolej będzie bardziej dostępna oraz zyska na atrakcyjności

Zgodnie z informacjami, które udostępniły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów trwa budowa 4 torów kolejowych. Ponadto ruch aglomeracyjny zostanie odseparowany od ruchu dalekobieżnego. Realizacja przedsięwzięcia pozwoli na uruchomienie większej ilości połączeń kolejowych oraz szybsze poruszanie się pociągów (do 100 km/h). Dzięki budowie przystanku Kraków Grzegórzki poprawie ulegnie dostępność kolei.

Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.:

„Projekt »Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej« to inwestycja za przeszło 1 mld zł. Współfinansowana jest przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF »Łącząc Europę«”.

Autor: Damian Malesza

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz