Sektorkolejowy » Modernizacja terminalu INTERPORT wsparta przez program CEF kwotą 45 mln EUR

Modernizacja terminalu INTERPORT wsparta przez program CEF kwotą 45 mln EUR

pzez Adrian

Cały projekt modernizacji będzie kosztował 53 mln euro. Rozpoczęto go w marcu tego roku, a zakończenie planowane jest na 2026 rok.

W następstwie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, który praktycznie sparaliżował transport morski zboża i innych towarów z portów Morza Czarnego, gwałtownie wzrosło zainteresowanie przewozami kolejowymi pomiędzy Ukrainą a krajami UE.

Właściciel terminalu intermodalnego INTERPORT, firma BB-TRADE, podjęła więc decyzję o znacznej modernizacji terminalu. Celem jest znaczne zwiększenie możliwości przeładunkowych terminalu dla substratów sypkich, kontenerów i towarów paletyzowanych pomiędzy wszystkimi rodzajami transportu.

„Z pomocą firmy konsultingowej EFA CZ, BB-TRADE udało się uzyskać grant z europejskiego programu CEF na ten projekt, stając się tym samym pierwszym słowackim podmiotem prywatnym, który czerpał wsparcie z tego programu” – mówi Tomáš Honomichl, prezes zarządu holdingu INTERPORT PARTNERS GROUP.

Terminal intermodalny firmy Interport przy Koszycach jest wyjątkowy ze względu na swoje położenie na wschodniej granicy UE, bezpośrednie połączenie z liniami kolejowymi o standardowym europejskim (1435 mm) i szerokim (1520 mm) rozstawie szyn, drogą ekspresową R4 łączącą Węgry i Polskę oraz sąsiedztwo z międzynarodowym portem lotniczym w Koszycach

Autor: Karel Novak
Źródło: railmarket.com
Fot. INTERPORT intermodal terminal

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz