Sektorkolejowy » Mężczyzna naruszył nietykalność cielesną kierownika pociągu

Mężczyzna naruszył nietykalność cielesną kierownika pociągu

pzez Damian

W czwartek 19 października br. w godzinach nocnych funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei siedleckiego posterunku ujęli agresywnego pasażera, który naruszył nietykalność cielesną kierownika pociągu. Do awantury doszło w pociągu relacji Pruszków – Warszawa Wschodnia. Pracownik drużyny konduktorskiej poprosił mężczyznę o opuszczenie składu z powodu zakończenia biegu. Mężczyzna w odwecie wyzywał, popychał i usiłował uderzyć kolejarza. Obywatel Ukrainy poniesie odpowiedzialność karną za swoje zachowanie.

Dyżurny ruchu stacji Warszawa Wschodnia powiadomił telefonicznie Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Warszawie o potrzebie pilnej interwencji patrolu SOK wobec agresywnego podróżnego, który naruszył nietykalność cielesną kierownika pociągu relacji Pruszków – Warszawa Wschodnia. Na miejsce natychmiast skierowano funkcjonariuszy z posterunku SOK w Siedlcach.

Funkcjonariusze SOK zastali w pociągu szarpiących się na podłodze dwóch mężczyzn. Agresywny pasażer został obezwładniony i skuty kajdankami. Z relacji kierownika pociągu wynikało, że został on zaatakowany przez podróżnego w chwili, gdy zosta poproszony o opuszczenie składu. Mężczyzna szarpał za mundur kolejarza, wyzywał go i obrażał oraz próbował uderzyć. Dodatkowo nie posiadał ważnego biletu.

Ostatecznie kierownik pociągu nie doznał żadnych obrażeń ciała. Mundurowi po zakończeniu czynności wobec 46-letniego obywatela Ukrainy przekazali go patrolowi Straży Miejskiej, który przewiózł agresora do Izby Wytrzeźwień. Dalsze czynności prowadzi Komisariat Kolejowy Policji w Warszawie.

Warto przypomnieć, że od 9 czerwca 2023 roku obowiązują nowe przepisy o transporcie kolejowym i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie kolejnictwa. Nadały one ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w kodeksie karnym podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Ochrona obejmuje m.in. kierownika pociągu, konduktora, maszynistę czy pracowników wchodzących w skład obsady pociągu. Nowe przepisy oznaczają, że osoby pracujące w wymienionych zawodach są traktowani jak funkcjonariusze publiczni, w przypadku naruszenia ich nietykalności cielesnej, czynnej napaści lub znieważenia. W ten sposób zaostrzona została odpowiedzialność karna osób dopuszczających się takich czynów.

Źródło: SOK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz