Sektorkolejowy » Kielecki dworzec kolejowy zostanie przebudowany. Prace potrwają kilkanaście miesięcy

Kielecki dworzec kolejowy zostanie przebudowany. Prace potrwają kilkanaście miesięcy

pzez Adrian

„Modernistyczna bryła, podkreślona wieczorem przez nocną iluminację, reprezentacyjny hol, funkcjonalne i spełniające współczesne standardy obsługi podróżnych wnętrza” – takimi słowami PKP S.A. opisuje kielecki dworzec, który przez najbliższe kilkanaście miesięcy będzie przebudowywany. Umowa z wykonawcą prac została zawarta 24 stycznia br.

Jak zmieni się dworzec w Kielcach?

Kielecki dworzec kolejowy powstał w latach 1965–1971. Zbudowano go w modernistycznym stylu i ten styl ma zostać zachowany, jednak obiekt ma się stać „nowoczesnym, proekologicznym, estetycznym i spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych” – opisuje inwestor.

Budynek zyska nową elewację, a w centralnej części wykonane będą przeszklenia oparte o konstrukcję słupowo-ryglową. Nocą obiekt będzie podświetlany. Na górze od strony miasta znajdzie się podświetlony napis „dworzec kolejowy”, a od strony peronów widnieć będzie logo PKP oraz nazwa stacji – Kielce.

Klimatyzowany hol, w którym znajdzie się m.in. poczekalnia, zajmie powierzchnię około 500 m2. W ławkach przeznaczonych dla podróżnych zamontowane zostaną gniazdka oraz porty USB. Z myślą o osobach niepełnosprawnych mają zostać zlikwidowane bariery architektoniczne. Zamontowane zostaną windy i ścieżki prowadzące oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a. Przewidziano również kącik zabaw dla dzieci.

Na parterze znajdą się kasy biletowe, toalety i lokale komercyjne. Na wyższych kondygnacjach zaplanowano pomieszczenia biurowe przeznaczone m.in. dla Straży Ochrony Kolei, spółek kolejowych, Urzędu Miasta Kielce.

W budynku kieleckiego dworca ma być zainstalowane energooszczędne oświetlenie LED wraz z automatyką sterującą. Na dachu przewidziano 27 paneli fotowoltaicznych. Zastosowanie systemu BMS (ang. Building Management System) pozwoli na optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody. W zakresie bezpieczeństwa zastosowane będą: monitoring, kontrola dostępu, system sygnalizacji „włamania i napad”.

Przed budynkiem zaprojektowano parking na 18 samochodów oraz wiatę na rowery. Wokół zostaną zbudowane chodniki, ustawione będą nowe ławki, kosze, pojawi się też nowe oświetlenie. Poza trawnikami pojawią się też drzewa i krzewy.

Przebudową zajmie się kielecka firma MGBuilding sp. z.o.o., która za wykonane prace otrzyma wynagrodzenie w kwocie 44,2 mln zł. Dworzec w nowej odsłonie ma być otwarty w drugiej połowie 2023 r.  

Autor: Agata Sumara
Fot. PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz