Sektorkolejowy » Katarzynka 2022 – moc atrakcji w Poznaniu z okazji Święta Kolejarzy

Katarzynka 2022 – moc atrakcji w Poznaniu z okazji Święta Kolejarzy

pzez Adrian

Spółka MPK Poznań przygotowała wiele atrakcji z okazji dnia św. Katarzyny, która jest patronką kolejarzy i przewoźników miejskich. Zaprezentowane zostaną autobusy, tramwaje i tabor gospodarczy. Ponadto zainteresowani będą mogli przejechać się Maltanką oraz pojazdami historycznymi. Obchody zaplanowano w niedzielę 27 listopada 2022 r.

Dzień Kolejarza jest w Polsce obchodzony corocznie 25 listopada. Tradycyjnie, z tej okazji MPK Poznań oraz Klub Miłośników Pojazdów Szynowych prezentują poznańską komunikację miejską „od kuchni”. W tym roku Katarzynkowe obchody odbędą się w niedzielę 27 listopada br. w godz. 1200-1600 w następujących lokalizacjach:

  • na przystanku PST Dworzec Zachodni
  • w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej
  • w zajezdni autobusowej przy ul. Kaczej
  • na Kolejce Parkowej Maltanka

Na przystanku PST Dworzec Zachodni, który jest aktualnie wyłączony z użytku zainteresowani, będą mogli obejrzeć wystawę taboru MPK Poznań – historyczne tramwaje (m.in. tramwaj typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer, 105N oraz GT8, czyli tzw. Helmut) oraz nowoczesne pojazdy obecnie wykorzystywane przez spółkę (w tym najnowszy autobus elektryczny). Przedsiębiorstwo Modertrans zaprezentuje pierwszy w Polsce jednoczłonowy oraz w pełni niskopodłogowy tramwaj – Moderus Gamma LF 05 AC. Przedstawione zostaną także pojazdy ratownictwa technicznego oraz tabor gospodarczy.

W zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej 131/133, w której znajduje się Izba Pamięci i Tradycji MPK Poznań będzie można obejrzeć zgromadzone zbiory prezentujące historię poznańskiego przewoźnika oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali. Ponadto udostępnione zostaną dzieła Mateusza Wawrowskiego – miłośnika komunikacji i klocków LEGO, Michała Wajchta, który zajmuje się tworzeniem modeli tramwajów z kartonu oraz obrazy i fotografie Michała Wędziny. Podczas Katarzynek prowadzona będzie „nauka jazdy” tramwajem – Moderusem Beta. Każda z lekcji potrwa ok. 10 minut. 27 listopada br. w zajezdni przy ul. Głogowskiej, w punkcie informacyjnym, będzie można zapoznać się z ofertami pracy w MPK Poznań, wymaganiami na poszczególne stanowiska oraz procedurą rekrutacyjną.

Z okazji Katarzynek 2022 uruchomiona zostanie Kolejka Parkowa Maltanka. Na trasie pojawi się najstarszy sprawny parowóz w Polsce – Borsig Bn2t wraz z „kowbojką” oraz  wagon motorowy MBxc1-41 tzw. ryjek (najstarszy w Polsce, sprawny wagon z napędem spalinowym).

Warto dodać, że 27 listopada br. będzie można odbyć podróż historycznym autobusem Jelcz PR110, Ikarus 260 lub DAF MB200 oraz zwiedzić zajezdnię autobusową przy ul. Kaczej.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia są dostępne  TUTAJ.

O MPK Poznań pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

O Kolejce Parkowej Maltanka pisaliśmy m.in. TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz