Sektorkolejowy » Kanada pomoże Ukrainie w odbudowie infrastruktury kolejowej

Kanada pomoże Ukrainie w odbudowie infrastruktury kolejowej

pzez Damian

Rządy Kanady i Ukrainy wraz z Kolejami Ukraińskimi i kanadyjskim stowarzyszeniem RAC (ang. Railway Association of Canada) utworzyły grupę roboczą, która będzie koordynować odbudowę infrastruktury kolejowej w Ukrainie.

Od początku rosyjskiej inwazji 6 tys. km linii kolejowych zostało zniszczonych lub ukraińskie władze straciły nad nimi kontrolę. Zniszczonych zostało także ponad 50 mostów kolejowych, a dziesiątki stacji i dworców przestały funkcjonować.

Wspólnie z partnerami kanadyjskimi uzgodniliśmy utworzenie wspólnej grupy roboczej, która określi priorytetowe projekty współpracy. Spodziewamy się, że w najbliższym czasie powstaną konkretne projekty i rozpoczniemy ich realizację” – powiedział Ołeksandr Kubakow, minister infrastruktury Ukrainy.

Kanadyjsko-ukraińska grupa skoncentruje się na odbudowie infrastruktury, maksymalizacji przepustowości kolei i analizie wyzwań związanych z transportem koleją ukraińskich towarów eksportowych.

Jako kluczowy sojusznik i partner w ukraińskich wysiłkach na rzecz odbudowy rząd Kanady będzie wykorzystywał partnerstwa w sektorze przemysłowym i łańcuchach dostaw, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących przewozów towarów koleją” – zadeklarował minister transportu Omar Alghabra.

Kanada nie jest pierwszym krajem, który zobowiązał się do odbudowy Ukrainy. W lipcu 32 europejskie firmy i organizacje kolejowe podpisały deklarację o wsparciu odbudowy kolei na Ukrainie. Deklaracja została podpisana 9 lipca podczas wiedeńskiego szczytu Rail CEO Summit 2022.

Europejskie firmy kolejowe apelują również do Unii Europejskiej o utworzenie funduszu „Odbuduj Ukrainę”. Kapitał zgromadzony w ramach funduszu miałby być wykorzystany na odbudowę ukraińskiej infrastruktury kolejowej.

Autor: Agata Sumara
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz