Sektorkolejowy » Jak daleko jeżdżą pociągi?

Jak daleko jeżdżą pociągi?

pzez Damian

Możliwości kolejowych tras pasażerskich i transportowych z roku na rok, z dekady na dekadę są coraz większe. Wzrasta poziom komfortu i wydajności, pociągi są coraz szybsze, prędkość rośnie, a przewozy realizowane na coraz dłuższych trasach – od regionalnych po transkontynentalne.

Jedną z najciekawszych linii kolejowych jest chińska ekspresowa trasa Beijing–Guangzhou. Projekt jej rozbudowy jest w ciągłej realizacji. Obecnie rozciąga się na długości blisko 2300 km, a jeżdżące nią pociągi zatrzymują się na 47 stacjach. Najszybsze pojazdy, które się po niej poruszają, to pociągi chińskiej klasy G, a ich średnia prędkość na odcinku Beijing–Wuhan wynosi 350 km/godz.

Chiny cały czas rozbudowują swoją sieć kolejową. Tylko w ubiegłym roku uruchomiono tam 4100 km nowych linii. By nie zakłócać pracy istniejącej sieci, a równocześnie ją rozwijać, nowe stacje budowane są z dala od centrów miast, po czym spinane są z istniejącym systemem błyskawicznie powstającymi nowymi fragmentami.

Fot. Wikipedia

Wśród linii, które pozwalają na bardzo dalekie podróże i najciekawsze przejazdy pociągami, nie sposób pominąć najdłuższej na świecie linii biegnącej przez całą długość Azji – Kolei Transsyberyjskiej. Jej wybudowanie zajęło na przełomie XIX i XX w. 25 lat. Długość torów wynosi łącznie blisko 9300 km, a podróżujący na tej linii pasażerowie ośmiokrotnie mogą zmienić strefy czasowe. Podróż zaczyna się w Moskwie i kończy w ważnym rosyjskim porcie morskim – we Władywostoku, leżącym około 50 km od granicy z Chinami oraz około 120 km od granicy z Koreą Północną.

Fot. Wikipedia

Przenosząc się na inny kontynent, można zachwycić się australijską linią Indian Pacific. Podróż na tej trasie zajmuje ponad 70 godz., pozwalając podróżnym zanurzyć się w historii, kulturze i przyrodzie tego pięknego lądu. Od lat 70. ub.w. służy pasażerom na długości ponad 4300 km pomiędzy Sydney a Perth. Co ciekawe, znajduje się na niej najdłuższy na świecie prosty odcinek torów kolejowych – mierzy 478 km. Przejazdy tą wyjątkową linią odbywają się raz w tygodniu.

Fot. Wikipedia

Stany Zjednoczone wyróżniają się spośród innych krajów także pod względem organizacji transportu kolejowego. O ile przewozy towarowe są świetnie rozwinięte, to pasażerskie ucierpiały ze względu na szerokie i wieloletnie inwestycje w rozwój ruchu samochodowego. Tymczasem cała sieć kolejowa, mierząca około 250 000 km, aż w 80% przystosowana jest do przewozu ładunków towarowych, będąc jedną z najlepiej zorganizowanych sieci transportowych na świecie.

Fot. Wikipedia

Wszystkie linie kolejowe odgrywają mniejszą lub większą rolę w rozwoju miejsc, które przecinają. Łączą ludzi, regiony, kultury, a nawet kraje czy kontynenty. Ich znaczenie nie ogranicza się wyłącznie do transportu towarów czy pasażerów. Są łącznikami i przewodnikami w poznawaniu nowych miejsc. Są też dowodami rozwoju, postępu technicznego i technologicznego.

Autor: Weronika Łucek

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz