Sektorkolejowy » HŽ Cargo poszukuje partnera strategicznego

HŽ Cargo poszukuje partnera strategicznego

pzez Damian

Chorwacki rząd podjął kolejną próbę znalezienia strategicznego partnera dla krajowego przewoźnika towarowego – HŽ Cargo. Poprzednia taka próba była podejmowana w 2015 r. Minister transportu jest przekonany, że obecnie będzie łatwiej, ponieważ spółka jest teraz „czystą, zdrową firmą o stabilnym działaniu operacyjnym”. Jest przekonany, że taki partner znajdzie się przed końcem roku.

Pod koniec 2022 r. chorwacki rząd zatwierdził rozstrzygnięcie trwającego od 16 lat sporu prawnego pomiędzy HŽ Infrastruktura a HŽ Cargo. Spór dotyczył podziału majątku w ramach restrukturyzacji kolei państwowych. Jak donosi portal railwaygazette.com, rząd miał się zgodzić na zapewnienie 170 mln euro, aby zakończyć spór.

Tymczasem inni kolejowi przewoźnicy towarowi działający w Chorwacji uważają, że niezapłacenie przez HŽ Cargo 32,6 mln euro za dostęp do sieci oraz długi za energię elektryczną względem spółki HŽ Infrastruktura powinien uregulować sam przewoźnik. Państwową dotację na ten cel uważają za niesprawiedliwą.

Jakkolwiek państwowy operator cargo nadal jest głównym graczem na chorwackim rynku kolejowych przewozów towarowych, jego udział nie jest już tak wysoki. O ile w roku 2007 HŽ Cargo przewiózł 15,73 mln ton, to już w 2015 r., kiedy na rynku pojawili się nowi, niezależni operatorzy, liczba ta spadła do 9,94 mln ton. Natomiast w 2021 r. spółka obsłużyła już tylko 6 mln z 15,18 mln ton towarów przewiezionych krajową siecią kolejową, co oznacza, że przewozem więcej niż połowy towarów zajęli się prywatni przewoźnicy.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz