Sektorkolejowy » PKP Intercity kupi 20 elektrycznych lokomotyw Griffin

PKP Intercity kupi 20 elektrycznych lokomotyw Griffin

pzez Damian

2 marca została zawarta umowa pomiędzy spółką PKP Intercity a nowosądeckim producentem taboru kolejowego – Newag SA. Zakup 20 elektrycznych lokomotyw będzie kosztował przewoźnika 426,5 mln zł netto (ponad 500 mln zł brutto).

Zamówione lokomotywy to maszyny modułowe, jednosystemowe o prędkości eksploatacyjnej 160 km/godz. Będą zasilane z sieci trakcyjnej 3 kV DC. Mają wozić pasażerów na trasach krajowych do: Wrocławia, Poznania, Gdyni, Olsztyna, Szczecina, Krakowa, Katowic, Zielonej Góry i Białegostoku

Producent deklaruje, że dostarczy zamawiającemu wszystkie lokomotywy w ciągu 19 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Pierwsza z nich ma dotrzeć do przewoźnika nie później niż w ciągu 10 miesięcy, licząc od 2 marca br.

Jeszcze w tym roku do PKP Intercity dotrą pierwsze z 10 lokomotyw wielosystemowych z Nowego Sącza, produkowanych w ramach umowy z 2021 r. Są to maszyny wielosystemowe mogące jechać z prędkością do 200 km/godz. Ich dodatkową wartością jest homologacja na sześć krajów.

W sumie Newag ma zakontraktowane dla tego przewoźnika dostawy o łącznej wartości ponad 1,3 mld zł brutto.

PKP Intercity realizuje szeroko zakrojony program inwestycji w tabor kolejowy, czego efektem ma być w całości zmodernizowana i uzupełniona nowymi jednostkami flota do roku 2030. Koszty tej operacji to około 24,5 mld zł. Dodatkowo 2,6 mld zł w tej samej perspektywie czasowej ma być przeznaczone na unowocześnienie zapleczy technicznych i bocznic kolejowych zarządzanych przez spółkę.

Newag początki swojej działalności datuje na rok 1876. Jest jedną z najstarszych w Polsce firm zajmujących się produkcją oraz modernizacją taboru kolejowego. Produkuje m.in. elektryczne i spalinowe pojazdy pasażerskie, lokomotywy elektryczne i spalinowe, pociągi metra i tramwaje. Spółka od 2013 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Autor: Agata Sumara
Fot. PKP Intercity

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz