Sektorkolejowy » Historyczny przejazd pociągiem elektrycznym EN57 po linii PKM

Historyczny przejazd pociągiem elektrycznym EN57 po linii PKM

pzez Damian

Pomorska Kolej Metropolitalna poinformowała, że w nocy z 8 na 9 listopada 2022 r. na linii PKM odbywały się pierwsze testowe przejazdy pociągiem elektrycznym, ramach elektryfikacji PKM, która zgodnie z harmonogramem powinna się zakończyć w połowie 2023 r.

Pierwszy w historii pociąg elektryczny wjechał na linię PKM i przystanek Gdańsk Strzyża dokładnie o godz. 23:55, 8 listopada 2022 r. Był to zmodernizowany EN57ALd-2224 POLREGIO, wynajęty przez naszego wykonawcę (TORPOL) do pierwszych testowych przejazdów po linii PKM. – czytamy na profilu społecznościowym PKM

Wypożyczonym od POLREGIO pojazdem EN57ALd-2224 wykonawca – TORPOL przeprowadzał tej nocy na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Kiełpinek serię próbnych przejazdów z różnymi prędkościami, od 20 do 120 km/h.
Przy maksymalnej z nich (120 km/h) testowany odcinek pomiędzy Wrzeszczem a Kiełpinkiem bez zatrzymywania pociąg elektryczny pokonał w czasie 6 minut i 20 sekund! Jeden z takich właśnie przejazdów EN57 z maksymalną prędkością 120 km/h można zobaczyć na filmie.

Realizowana w latach 2021-2023 inwestycja pod nazwą „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja „Kolei Kokoszkowskiej” Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga” na zawsze zmieni nie tylko krajobraz linii PKM. Dzięki tej inwestycji na linii PKM będą mogły pojawić się bardziej pojemne i szybsze pociągi elektryczne, co zdecydowanie poprawi komfort podróży mieszkańców korzystających z linii PKM. Powstanie także nowy przystanek PKM Gdańsk Firoga, zlokalizowany pomiędzy Matarnią, a Portem Lotniczym. – informuje inwestor.

Fot. PKM

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz