Sektorkolejowy » Hexagon wprowadza przełomowe rozwiązanie dla precyzyjnych pomiarów profilu koła pociągu – CALIPRI X

Hexagon wprowadza przełomowe rozwiązanie dla precyzyjnych pomiarów profilu koła pociągu – CALIPRI X

pzez Damian

Hexagon’s Manufacturing ogłosił wprowadzenie CALIPRI X, w pełni zautomatyzowanego systemu pomiaru zestawów kołowych na torze, który zapewnia znaczny wzrost wydajności oraz oszczędności kosztów operacyjnych w sektorze kolejowym. System ten jest najnowszym osiągnięciem firmy NEXTSENSE, będącej częścią działu Manufacturing Intelligence firmy Hexagon.

System CALIPRI X eliminuje potrzebę ręcznych pomiarów

Aby spełnić wszystkie surowe wymogi bezpieczeństwa, należy dokonywać regularnych pomiarów zestawów kołowych. Pomiary kół i zestawów kołowych są nadal wykonywane ręcznie, co jest pracochłonne, czasochłonne i kosztowne. CALIPRI X eliminuje potrzebę ręcznych pomiarów dzięki zautomatyzowanemu, zainstalowanemu na stałe optycznemu systemowi czujników, zaprojektowanemu do pracy 24/7.

„Dzięki temu zintegrowanemu rozwiązaniu naprawdę przesunęliśmy granice” – mówi Peter Lehofer, Kierownik Produktu CALIPRI w Hexagon.

„To prawdziwa rynkowa nowość, która spełnia potrzeby przemysłu kolejowego w zakresie w pełni zautomatyzowanego pomiaru zestawów kołowych bez poświęcania precyzji i powtarzalności, które są powszechnie spotykane w dostępnych obecnie produktach. Połączenie wysoce dokładnych i wiarygodnych danych, łatwości obsługi oraz analityki zapewnianej przez CALIPRI Predictor pozwoli naszym klientom zaoszczędzić wiele pieniędzy i zapewni spokój ducha podczas utrzymywania taboru kolejowego w całym okresie jego eksploatacji.”

Jak wygląda pomiar profilu koła pociągu dzięki CALIPRI X?

Sam pomiar jest bardzo prosty. Gdy pociąg powoli przejeżdża nad zespołem czujników, moduły lasera i kamery automatycznie mierzą i rejestrują profil kół. System mierzy wszystkie parametry zestawu kołowego zgodnie z normą europejską EN 15313 – w tym profil koła, średnicę, odległość między tyłem a tyłem, zbieżność równoważną, pochylenie i zbieżność kół. Obszary poza tolerancją są identyfikowane w ciągu kilku sekund. W połączeniu z CALIPRI Predictor, pomiary są automatycznie i natychmiastowo przechowywane w chmurze, a ewolucja zużycia jest oceniana, aby umożliwić planowanie przestojów w oparciu o aktualny i przewidywany stan kół.

Wysoka odporność na trudne warunki kolejowe CALIPRI X i CALIPRI Predictor firmy Hexagon

Dzięki wytrzymałej jednostce czujnika bez ruchomych części, system jest wysoce odporny na trudne warunki kolejowe i wymaga minimalnej konserwacji. Kompensacja temperatury umożliwia uzyskanie wiarygodnych wyników w każdych warunkach pogodowych. W celu uzyskania najlepszej wydajności, system jest przeznaczony do instalacji na torach, po których często jeżdżą pociągi – przed zajezdniami, warsztatami, myjniami lub na bocznicach.

hexagonmi.com

Autor: Marketa Horpeniakova
Źródło: railmarket.com
Fot. hexagonmi.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz