Sektorkolejowy » Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają wiosenny sezon

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają wiosenny sezon

pzez Damian

Wiosenne przejazdy pociągami parowymi Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczną się 10 kwietnia 2022 roku (niedziela). Zainteresowani będą mogli przejechać się pociągiem, który będzie prowadzony przez zabytkowy parowóz „Ryś” pochodzący z 1950 roku.

Remont zabytkowego parowozu

Remont zabytkowego parowozu „Ryś” mógł zostać przeprowadzony dzięki wsparciu miasta Bytom. Okazuje się, że na terenie całej Polski funkcjonuje tylko 13 wąskotorowych lokomotyw parowych. Ostatnie maszyny tego typu pracowały na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych więcej niż 30 lat temu. Gmina kupiła udziały w prawie własności parowozu „Ryś” za 140 tys. zł, co umożliwiło rewitalizację pojazdu. Prace remontowe trwały około roku.

Wiosenne przejazdy wąskotorówką

„Szczęśliwcy mogli zobaczyć parowóz na szlaku już od grudnia 2021 roku przy okazji jazd próbnych i szkolenia personelu, a także podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od kwietnia każdy chętny będzie mógł nie tylko go obejrzeć z daleka, ale przejechać się prowadzonym przez niego pociągiem. To nie lada gratka” – mówił Kamil Czarnecki, prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

O licznych atrakcjach dla mieszkańców Bytomia i turystów wspominał Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia:

„Już po raz kolejny mieszkańcy naszego miasta, ale także turyści będą mogli skorzystać z przejażdżki najstarszą na świecie czynną koleją wąskotorową. To jednak niejedyna atrakcja, jaką zaplanowali członkowie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Będzie można zwiedzić Izbę Tradycji, przejechać się drezyną, a także poznać historię kolei wąskotorowej”.

Wiosenne kursy pociągów parowych będą mały miejsce w następujących dniach:

  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 30 kwietnia
  • 1 maja
  • 3 maja

oraz każdą sobotę oraz niedzielę do końca maja 2022 roku.

Pociągi odjadą ze stacji Bytom Wąskotorowy – tzw. 5 peron Dworca Kolejowego w Bytomiu (wejście od ul. Zabrzańskiej) o godzinach:

  • 9:30
  • 13:30
  • 16:30

a z Tarnowskich Gór o godzinach:

  • 11:00
  • 15:00

Bilety na przejazdy wiosenne z parowozem są już dostępne pod linkiem https://goout.net/pl/stacja-gornoslaskich-kolei-waskotorowych-w-bytomiu/vzhrje/

O przejazdach specjalnych wąskotorówki z okazji 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pisaliśmy już TUTAJ.

O wsparciu PLK dla Górnośląskich Kolei Wąskotorowych pisaliśmy TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. SGKW Bytom/Mariusz Senderowski

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz