Sektorkolejowy » Kontrakt na dostawę 16 tramwajów PESA Swing zrealizowany przed czasem

Kontrakt na dostawę 16 tramwajów PESA Swing zrealizowany przed czasem

pzez Damian

W rumuńskim mieście Jassy 1 kwietnia 2022 roku miała miejsce specjalna konferencja, na której podsumowano realizację kontraktu, w ramach którego PESA Bydgoszcz dostarczyła 16 niskopodłogowych tramwajów Swing. W wydarzeniu uczestniczyli:

 • Claudiu Răcuci – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Administracji
 • Mihai Chirica – Burmistrz Jassów
 • Krzysztof Zdziarski Prezes – PESA Bydgoszcz SA

Umowa obejmująca dostawę Swingów

W czerwcu 2020 roku doszło do podpisania umowy pomiędzy miastem Jassy a PESĄ w sprawie dostarczenia 16 tramwajów Swing. Spółka dostarczyła pierwszy pojazd do Rumunii już 2 sierpnia 2021 roku. Należy podkreślić, że wszystkie zakontraktowane tramwaje PESA Swing zostały dostarczone przed terminem, który przewidywała podpisana umowa.

„16 tramwajów PESA Swing jeździ już po ulicach Jassów i ma znaczący wpływ na poprawę transportu publicznego w naszym mieście. Chcę dzisiaj podziękować polskiej firmie za perfekcyjną realizację umowy oraz pogratulować jakości tramwajów, którą doceniam nie tylko ja, ale przede wszystkim pasażerowie. Dziękuję również Ministerstwu Rozwoju, całemu zespołowi projektowemu za zaangażowanie i wysiłek włożony w  realizację tego projektu. Dzięki doskonałej współpracy z PESA oraz wsparciu pozyskanych przez nas funduszy europejskich możemy zapewnić mieszkańcom Jassów zieloną, nowoczesną, inteligentną komunikację miejską” – mówił Mihai Chirica, burmistrz Jassów.

Wartość kontraktu zrealizowanego przez PESĘ to ponad 130 mln zł. Zadanie było realizowane  w ramach projektu „Rozwój środków komunikacji miejskiej”, który był prowadzony przez samorząd Jassów oraz Ministerstwo Rozwoju regionalnego Rumunii, w ramach Strategii Zintegrowanego Rozwoju Miejskiego na latach 2015-2030.

Tramwaje dostarczone do Jassów

16 niskopodłogowych tramwajów Swing dostarczonych przez PESĘ do miasta Jassów mają 30 metrów długości. Pojazdy mogą przewozić jednocześnie do 240 pasażerów, z czego 60 na miejscach siedzących. Wyposażenie tramwajów PESA Swing obejmuje m.in. nowoczesne systemy:

 • klimatyzacji
 • monitoringu
 • informacji pasażerskiej
 • diagnostyki

„Cieszę się, że mogę dzisiaj tutaj w Jassy podziękować za zaufanie i doskonałą współpracę władzom miasta oraz osobom zaangażowanym w realizację tego projektu. Dla nas to zamówienie było ważne również dlatego, że pokazało w praktyce efekty przyjętej przez nas Strategii PESA 2026+, dostarczyliśmy przed terminem wysokiej jakości pojazdy, osiągając zadowolenie klienta i pasażerów. Jestem przekonany, że będziemy na rumuńskim rynku realizować kolejne projekty i już teraz dziękuję stronie rumuńskiej za wolę dalszej współpracy” – podkreślał Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA Bydgoszcz SA.

Warto dodać, że aktualnie PESA zajmuje się realizacją umowy na dostawę 17 tramwajów dla innego miasta na terenie Rumunii – Krajowa. Ponadto spółka złożyła także ofertę w organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego postępowaniu przetargowym obejmującym dostawę 49 tramwajów do 3 innych rumuńskich miast. PESA chce również zaoferować Rumuńskim Kolejom elektryczne zespoły trakcyjne.

Spółka z powodzeniem działa na rynkach zagranicznych. Należy podkreślić, że PESA dostarczyła już zagranicznym klientom więcej niż 200 tramwajów, które kursują m.in. w:

 • Sofii
 • Kijowie
 • Moskwie
 • Jassy
 • Cluj
 • Seged

Autor: Damian Malesza
Fot. Pesa.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz