Sektorkolejowy » Funkcjonariusze SOK udaremnili kradzież kabla sterującego ruchem kolejowym

Funkcjonariusze SOK udaremnili kradzież kabla sterującego ruchem kolejowym

pzez Damian

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei prowadząc nocną obserwację stacji Szczecin Podjuchy wspólnie z psem służbowym ,,Drops’’ ujęli na gorącym uczynku sprawcę kradzieży 80 metrów bieżących kabla sterującego ruchem kolejowym. Wstępnie wartość odzyskanego mienia kolejowego oszacowano na kwotę 20 tyś. zł. Kradzieże kabli to niestety wciąż dość częste zjawisko na kolei, które może powodować nie tylko poważne utrudnienia w ruchu kolejowym, ale też stwarzać zagrożenie. Za zamach na urządzenia infrastruktury kolejowej 38-letniemu sprawcy grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia br. funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie prowadzili obserwację w rejonie stacji kolejowej Szczecin Podjuchy z wykorzystaniem optyki termowizyjnej. Nagle uwagę funkcjonariuszy SOK zwróciły podejrzane dwie postacie kręcące się w pobliżu torów. Dzięki wykorzystaniu optyki termowizyjnej mundurowi obserwowali ich przez chwilę z odległości około 400 metrów.

Jak się okazało, mężczyźni pojawili się na torach w nocy by kraść elementy infrastruktury kolejowej. Zdążyli już odkopać i pociąć siekierą przewody zasilające urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Mężczyźni na widok funkcjonariuszy podjęli próbę ucieczki, po krótkim pościgu jeden z nich został ujęty przy pomocy psa patrolowo-obronnego ,,Drops’’, drugi natomiast zbiegł z miejsca zdarzenia. Wobec złodzieja zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i kajdanek. Jako dowody rzeczowe funkcjonariusze SOK zabezpieczyli ponad 80 metrów bieżących kabla sterującego ruchem kolejowym oraz siekierę, którą posługiwali się sprawcy.

Ujęty 38-letni mieszkaniec Szczecina wraz zabezpieczonymi dowodami rzeczowymi został przekazany do dyspozycji funkcjonariuszy z Komisariatu Policji Szczecin Dąbie do dalszych czynności w sprawie. Wartość poniesionych strat PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. oszacowało na ponad 20 tysięcy złotych.

Straż Ochrony Kolei przypomina: ,,Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci (…) elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, (…), powodując przez to zakłócanie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 245 a K. K)’’

Źródło: SOK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz