Sektorkolejowy » Dzień Otwarty w Kolejach Śląskich. Duże zainteresowanie symulatorem pojazdu kolejowego

Dzień Otwarty w Kolejach Śląskich. Duże zainteresowanie symulatorem pojazdu kolejowego

pzez Damian

W sobotę 27 sierpnia 2022 r. obył się Dzień Otwarty Kolei Śląskich. Uczestnicy wydarzenia mogli poznać tajniki pracy tego przewoźnika. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się symulator pociągów dla maszynistów.

Zwiedzanie bazy Kolei Śląskich

Dzień Otwarty Kolei Śląskich rozpoczął się na dworcu kolejowym w Katowicach. Po uczestników wydarzenia przyjechał specjalnie przygotowany skład. Następnym etapem była weryfikacja zainteresowanych, gdyż liczba miejsc była ograniczona. Następnie uczestnicy wydarzenia pojechali do  bazy Kolei Śląskich, gdzie spotkali się z maszynistą oraz kierownikiem pociągu. Zainteresowani mogli wejść do kabiny lokomotyw i poznać ciekawostki związane z pracą w obsłudze pociągów pasażerskich. Następnie mogli przejść do hali napraw, jednak musieli założyć kamizelki odblaskowe oraz kaski.

Kolejny etap wydarzenia, który cieszył się największym zainteresowaniem – prezentacja symulatora pojazdu kolejowego. Uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonuje, ale również usiąść za sterami wirtualnego pociągu i zmierzyć się z problemami, z którymi spotyka się maszynista w codziennej pracy takimi jak np. powalone drzewo na torach, śnieg ograniczający widoczność oraz uparta zwierzyna na szlaku.

Po zapoznaniu się z symulatorem pojazdu kolejowego rozpoczął się typowo techniczny etap wydarzenia – zainteresowani mieli możliwość obejrzenia składu od spodu i dowiedzieć się jak funkcjonuje np. układ hamulcowy.

Następnie poświęcono czas kwestiom związanym z bezpieczeństwem w ruchu kolejowym. Dyskutowano o katastrofach kolejowych oraz rozwiązaniach, które pozwalają zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Nie zabrakło ciekawostek o nowinkach technologicznych, które są wykorzystywane w nowoczesnych pojazdach poruszających się na torach.

Wszystkie osoby, które wzięły udział w Dniu Otwartym Kolei Śląskich, otrzymały pamiątkę oraz gadżety przewoźnika.

Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.

Autor: DM
Fot. nowiny.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz