Sektorkolejowy » Do Poznania przyjechał pociąg z Ignacym Janem Paderewskim

Do Poznania przyjechał pociąg z Ignacym Janem Paderewskim

pzez Adrian

Odtworzenie przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania

W dniu 26 grudnia 2021 roku na Dworcu Letnim w Poznaniu miejsce miała inscenizacja przyjazdu pociągu z Ignacym Janem Paderewskim. Należy przypomnieć, iż wybuch Powstania Wielkopolskiego miał miejsce 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. To bardzo ważny moment w historii, gdyż powstanie to zakończyło się zwycięstwem. Dzień przed wybuchem powstania do Poznania pociągiem przyjechał Ignacy Jan Paderewski, który był hucznie witany przez tłum Poznaniaków.

Przebieg wydarzenia

Pociąg z Ignacym Janem Paderewskim pojawił się na Dworcu Letnim w Poznaniu o godzinie 16.00. Na zabytkowy pociąg z niecierpliwością czekał tłum ludzi, który wiwatował: Vivat Paderewski! Niektórzy uczestnicy wydarzenia mieli ze sobą chorągwie powstania wielkopolskiego oraz flagi państwowe. Warto dodać, że w rolę Ignacego Jana Paderewskiego wcielił się Andrzej Lajborek – aktor Teatru Nowego. Po zakończeniu inscenizacji uczestnicy wydarzenia zaczęli śpiewać kolędy oraz pieśni patriotyczne. Następnie po godzinie 17 zabytkowy pociąg z Ignacym Janem Paderewskim wyruszył w dalszą podróż do Swarzędza.

Inscenizacja przyjazdu pociągu z Ignacym Janem Paderewskim to 30-letnia tradycja

Wydarzenie, które polega na odtworzeniu wizyty Ignacego Jana Paderewskiego, odbywa się już od 30 lat. Inicjatorem wydarzenia jest Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego. Współorganizatorami wydarzenia są:

  • Koleje Wielkopolskie
  • Samorządy Województwa Wielkopolskiego i Miasta Poznania
  • Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Ponadto w listopadzie doszło do podpisania ustawy, która ustanawia Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości obchodów 103 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyła się 27 grudnia 2021 roku w Poznaniu.

Autor: Damian Malesza
Fot. poznan.tvp.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz