Sektorkolejowy » Budowa nowego dworca we Włocławku na finiszu

Budowa nowego dworca we Włocławku na finiszu

pzez Damian

Już dziś (27.06) nastąpi zmiana w organizacji ruchu na dworcu we Włocławku – obsługa podróżnych zostanie przeniesiona z dworca tymczasowego do nowo wybudowanego obiektu. Dworzec tymczasowy zostanie zlikwidowany, a przestrzeń wokół dworca kolejowego zostanie zagospodarowana.

Aktualnie trwają ostatnie prace na zewnątrz oraz wewnątrz nowego budynku dworca kolejowego we Włocławku. W otoczeniu obiektu realizowane są prace brukarskie oraz prace związane z wykonaniem nasadzeń i montażem obiektów małej architektury. W najbliższych dniach zdemontowany zostanie także dworzec tymczasowy, w którym w czasie realizacji inwestycji odbywała się obsługa podróżnych, co umożliwi wykonawcy zakończenie prac związanych z zagospodarowaniem przestrzeni wokół dworca. W związku z tym od jutra obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do nowego budynku dworca. W jego holu zostaną uruchomione kasy, a podróżni będą mieli dostęp do wydzielonej części przestrzeni obiektu.

Udostępnienie nowego obiektu podróżnym w pełni będzie możliwe po pomyślnym przeprowadzeniu odbiorów technicznych koniecznych do zakończenia inwestycji, które rozpoczną się niebawem. Planowany termin udostępnienia dworca podróżnym to lato br.

Inwestycja związana z rozbiórką i budową nowego dworca we Włocławku rozpoczęła się w maju 2021 roku. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a prace budowlane wykonuje firma Budimex S.A. Dworzec kolejowy we Włocławku to obiekt trzykondygnacyjny, wykończony miedzianą blachą oksydowaną w ceglasto-brązowym kolorze. W budynku znajduje się m.in. wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem oraz pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – przy głównych wejściach do budynku powstały pochylnie, a komunikację wewnątrz obiektu ułatwią dwie windy, prowadzące z poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej. Przed nowym budynkiem dworca znalazła się m.in. wiata rowerowa z 48 stanowiskami na jednoślady oraz 21 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, z czego dwa miejsca przeznaczone są dla osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: Informacja prasowa
Fot: wizualizacja – PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz