Sektorkolejowy » Podkarpackie: Zbliża się przebudowa dworca Nisko

Podkarpackie: Zbliża się przebudowa dworca Nisko

pzez Damian

Odnowiony z dbałością o detale, komfortowy i przyjazny osobom z niepełnosprawnościami – taki już pod koniec 2026 roku będzie dworzec w Nisku (woj. podkarpackie). PKP S.A. ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej.

Dworzec w Nisku został wybudowany w 1899 roku według projektu typowego Austriackich Kolei Państwowych. Podobne obiekty budowano na linii z Insbrucku do Bludenz, a także przy wielu innych szlakach w dawnych Austro-Węgrzech.

Dzięki planowanej inwestycji dworzec przejdzie kompleksową przebudową i znów będzie obsługiwał podróżnych. Choć szczegółowy zakres inwestycji poznamy po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową to już dziś możemy powiedzieć, że wpisany do ewidencji zabytków obiekt, zostanie odnowiony z dbałością o historyczny detal. Renowację przejdzie elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi oraz przylegająca do niej wiata, w dawnej Galicji zwana werandą, wsparta na żeliwnych kolumnach wyprodukowanych w C.K. Krajowej Fabryce Maszyn Rolniczych i Narzędzi Ludwika Zieleniewskiego z Krakowa. Zachowane zostaną z pewnością niektóre elementy wystroju wnętrza, w tym m.in. wzorzyste posadzki. Na parterze budynku znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych. Pasażerowi mogą spodziewać się komfortowej poczekalni z elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów, ławkami oraz gablotami na rozkłady jazdy pociągów.

– Planowana przebudowa dworca w Nisku jest kolejnym dowodem na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o rozwój kolei i komfort pasażerów, a także walczy z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzięki inwestycji na dworcu zostanie przywrócona obsługa podróżnych, a budynek znów stanie się wizytówką miejscowości oraz przyjazną przestrzenią dla wszystkich pasażerów kolei – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Wpisanie dworca w Nisku do Programu Inwestycji Dworcowych otworzyło drogę do jego modernizacji. Dzięki temu obiekt ten zyska nowy wygląd i będzie mógł spełniać funkcje na miarę XXI wieku. Jestem przekonany, że stanie się również wizytówką miasta – mówi Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

– Celem inwestycji w Nisku jest kompleksowa przebudowa dworca i przywrócenie w nim obsługi podróżnych. Dzięki niej uratujemy kolejny zabytek i sprawimy, że będzie on komfortową przestrzenią dla wszystkich podróżnych. To niezwykle ważne, żeby pozytywne zmiany, zachodzące na kolei odczuli również pasażerowie korzystający z kolei w mniejszych miejscowościach – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. 

Poza tym dworzec w Nisku, tak jak wszystkie modernizowane przez PKP S.A. obiekty, stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy pasażerów z dużym bagażem. Wszystko to dzięki likwidacji barier architektonicznych oraz wprowadzeniu wielu rozwiązań ułatwiających poruszenia się po dworcu, tj. ścieżek prowadzących, oznaczeń w alfabecie Braille’a czy planów dotykowych dworców. Podczas opracowania dokumentacji projektowej architekci sprawdzą możliwości zainstalowania w budynku przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Budynek i jego otoczenie zostaną wyposażone w  nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym m.in. monitoring.

Więcej szczegółów dotyczących przebudowy dworca w Nisku poznamy po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową. Dworzec w Nisku jest jedną z siedmiu inwestycji realizowanych w województwie podkarpackim w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A.

Źródło: PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz