Sektorkolejowy » Arabia Saudyjska kupuje do 20 nowych pociągów Stadler

Arabia Saudyjska kupuje do 20 nowych pociągów Stadler

pzez Damian

Saudi Arabia Railways (SAR) podpisały umowę z firmą Stadler na dostawę i utrzymanie 20 pociągów pasażerskich nowej generacji. Zakup ma na celu wzmocnienie saudyjskiej sieci kolejowej w ramach krajowych celów rozwojowych VISION 2030. Transakcja ta stanowi pierwsze przedsięwzięcie Stadlera w regionie Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), a wartość kontraktu wynosi około 642 mln euro.

Nowe zespoły trakcyjne, zaprojektowane będą tak, aby każdy z nich mógł przewieźć około 320 pasażerów. Wyposażone w dwie niezależne spalinowo-elektryczne jednostki napędowe, które będą zgodne z najnowszymi europejskimi normami emisji spalin (etap V). Projekt dostosowany jest do warunków klimatycznych panujących w Arabii Saudyjskiej, zapewniając pasażerom większy komfort, wygodę podróżowania i niezawodność.

Umowa obejmuje podstawowy kontrakt na 10 pociągów, z opcją na dodatkowe 10. Umowa obejmuje również dziesięcioletnią umowę serwisową, którą można przedłużyć o kolejne 10 lat w przypadku nabycia dodatkowych zespołów trakcyjnych, zapewniając pełne wsparcie serwisowe i części zamienne.

Zakup tych pociągów jest następstwem międzynarodowego procesu przetargowego zainicjowanego przez SAR w 2022 r., w wyniku którego Stadler został wybrany jako preferowany oferent. Transakcja jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi pasażerskie East Train, mające na celu podwojenie rocznej przepustowości do ponad 3,8 miliona pasażerów.

Źródło: railmarket.com
Fot. Stadler

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz