Sektorkolejowy » Darowizny od PLK SA to wsparcie szkół, tradycji i kolejowych atrakcji

Darowizny od PLK SA to wsparcie szkół, tradycji i kolejowych atrakcji

pzez Damian

Koszalińska Kolej Wąskotorowa i Żuławska Kolei Dojazdowa otrzymały od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. elementy, które pozwolą utrzymać dobry stan torów zabytkowej kolei. Niewykorzystywany sprzęt i elementy linii kolejowych powiększy kolekcje w Muzeum Kolejnictwa w Czeremsze oraz będą pomocą edukacyjną dla uczniów w Stargardzie. Zarządca infrastruktury od lat wspiera instytucje i organizacje angażujące się w ochronę dziedzictwa techniki kolejowej.

Nieużywane elementy infrastruktury zyskują nowe zastosowanie. Dzięki wsparciu zarządcy infrastruktury możliwe jest prowadzenie rekreacyjnych przejazdów wąskotorówką. Niewykorzystywany sprzęt i urządzenia są także atrakcją wielu ekspozycji i źródło informacji o historii kolei. Darowizny od PLK SA to także wsparcie dla szkół. Pozwalają uczniom kolejowych kierunków lepiej przygotować do zawodu.

Do Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej trafiły kolejne niewykorzystywane już przez PLK SA materiały nawierzchni kolejowej (m.in. śruby, nakrętki, wkręty) o wartości ponad 157 tys. zł. Towarzystwo jest zarządcą infrastruktury i przewoźnikiem na zabytkowej, powstałej w 1898 r., linii kolei wąskotorowej Koszalin – Rosnowo – Bobolice. Rocznie pociągi Towarzystwa przewożą około 17 tyś pasażerów. Przekazane przez PLK SA elementy pozwolą na przeprowadzenie remontu torów na szlaku Manowo – Rosnowo. Szyny na tym odcinku pochodzą w większości jeszcze z XIX w. Wykonanie prac, planowanych na październik/listopad br. zapewni Towarzystwu utrzymanie sprawnych przejazdów kolejką.

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych otrzymało 3 napędy wraz z mocowaniami i prętami kontrolnymi, które zostały zamontowane na Żuławskiej Kolei Dojazdowej w miejscowości Rybina. Łączna wartość darowizny to ok. 35 tys. zł. W 2023 r. Żuławska Kolej Dojazdowa, której Towarzystwo jest operatorem, a Powiat Nowodworski właścicielem przewiozła niespełna 93 tys. pasażerów. Zmiany w częstotliwości ruchu pociągów w 2023 roku, przełożyły się na blisko 120 dni kursowania w ciągu roku.

Kolej na historię i edukację

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przyjazny Transport otrzymało darowiznę, która posłuży tworzonej ekspozycji w Muzeum Kolejnictwa w Czeremsze. Dzięki pozyskanym elementom (m.in. semafor dwuramienny, szafa zasilająca, naprężacz) ekspozycja zewnętrzna muzeum szczegółowo pokaże technikę kolejową. Pozostałe m.in. elementy blokady stacyjnej czy dźwignie sygnałowe wzbogacą ekspozycje wewnętrzną muzeum. Materiały zostały pozyskane w ramach prac na linii kolejowej nr 31 na odcinku granicy województwa – Czeremcha – Hajnówka. Wartość przekazanej darowizny to ok 1900zł.

Zespół Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie otrzymał od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. element pochodzący z przebudowy linii 351 Stacja Stargard w ramach prac inwestycyjnych o łącznej wartości 24 tys. zł. Darowizna w postaci kompletnego rozjazdu kolejowego wzbogaci szkolne zasoby dydaktyczne i pomoże uczniom w przygotowaniu do zawodu.

W ostatnich latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały ponad 140 razy darowizny instytucjom, które promują i dbają o historię kolei. W 2023 „wysłużony” sprzęt kolejowy został przekazany również szkołom m.in. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, Zespołowi Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie oraz Zespołowi Budowlano-Technicznemu w Stargardzie.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz