Sektorkolejowy » Alert bezpieczeństwa w Szwajcarii. Pęknięte koło przyczyną wykolejenia wagonu towarowego

Alert bezpieczeństwa w Szwajcarii. Pęknięte koło przyczyną wykolejenia wagonu towarowego

pzez Damian

Krajowy organ ds. bezpieczeństwa Szwajcarii (NSA Szwajcaria) opublikował alert bezpieczeństwa. Dotyczy on pęknięcia koła wagonu towarowego. Do zdarzenia doszło 10 sierpnia 2023 r. w tunelu bazowym Świętego Gotarda.

W trakcie przejazdu pociągu towarowego przewoźnika SBB Cargo AG z Chiasso do Bazylei doszło do pęknięcia koła pierwszego zestawu kołowego 11-tego wagonu w składzie. Pociąg zestawiony był z dwóch lokomotyw (BR 185) oraz 30 wagonów różnych typów. W wyniku pęknięcia, tuż przed stacją Faido, około 17 kilometrów od wjazdu do tunelu, nastąpiło wykolejenie wagonu i uderzenie w podkłady przed głowicą rozjazdową stacji. Ostatecznie konsekwencją uszkodzenia koła było wykolejenie i częściowe przewrócenie się w tunelu szesnastu wagonów znajdujących się w składzie pociągu.

Uszkodzenie koła nastąpiło w wagonie typu Laaiis z zestawami kołowymi typu BA 390 i hamulcem wyposażonym w kompozytowe wstawki hamulcowe typu LL. Od ostatniego przeglądu IS2 (program VPI 04) pod koniec 2017 r., zestaw kołowy przejechał około 140 000 km. Zgodnie z informacją zawartą w alercie trwa analiza metalurgiczna pękniętego koła.

Szwajcarska Komisja Dochodzeniowa ds. Bezpieczeństwa (STSB) opublikowała raport tymczasowy, który jest publicznie dostępny na stronie internetowej STSB. Na razie raport tymczasowy dostępny jest tylko w języku niemieckim i włoskim.

Do czasu sformułowania zaleceń w tej sprawie, podmioty użytkujące pojazdy ze wskazanym typem zestawu kołowego powinny podjąć działania mające na celu analizę możliwości wystąpienia analogicznej sytuacji, jak opisanej w alercie. Działania te powinny polegać na ocenie potencjalnego ryzyka wystąpienia opisanego zdarzenia oraz ewentualne wprowadzenie stosownych środków zaradczych.

Treść alertu jest dostępna w dziale Alerty bezpieczeństwa.

Źródło: UTK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz