Sektorkolejowy » 21 milionów na nowe tramwaje dla Bydgoszczy

21 milionów na nowe tramwaje dla Bydgoszczy

pzez Damian

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz marszałek województwa Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski w środę (28.02) podpisali umowę na dofinansowanie w wysokości 21 milionów złotych na zakup trzech tramwajów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Wszystkie dostarczane  tramwaje są  niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej, wi-fi i ładowarki do urządzeń mobilnych. Wraz z tramwajami zamówiliśmy też specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet eksploatacyjno-naprawczy i świadczenia dodatkowe. W ubiegłym roku otrzymaliśmy 10 nowych pojazdów, w tym roku kolejne 22, a w przyszłym roku – 8 sztuk. Dzięki temu wymienimy cały tabor na nowy – bydgoszczanki i bydgoszczanie będą podróżować tylko nowoczesnymi, komfortowymi tramwajami.

Trudno wyobrazić sobie realizację tego przedsięwzięcia o łącznej wartości ponad 430 mln zł bez obecności Polski i Bydgoszczy w Unii Europejskiej – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Całkowitą wymianę taboru tramwajowego uznaliśmy za jedno z najważniejszych przedsięwzięć i wkrótce ją zakończymy. Pozyskaliśmy na ten cel już ponad 120 mln złotych ze środków europejskich. Docelowo chcemy osiągnąć pułap ponad 250 mln zł finansowania. Intensywnie pracujemy też nad tym, by z unijnych środków rozpocząć kolejne zadania poprawiające komunikację, między innymi budowę linii tramwajowej na Szwederowo, przebudowę ul. Nakielskiej, która zyska buspasy czy dostosowanie ronda Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Obecnie w godzinach szczytu po Bydgoszczy porusza się 61 składów tramwajowych, z czego 45 to niskopodłogowce. Do 2010 roku Bydgoszcz miała tylko dwa nowoczesne tramwaje. Reszta floty składała się z wysłużonych 30-letnich „Konstali”. W przyszłym roku flota będzie składać się z 75 niskopodłogowców.

Źródło: UM Bydgoszcz

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz