Sektorkolejowy » Wycofany z ruchu toruński tramwaj zostanie utopiony

Wycofany z ruchu toruński tramwaj zostanie utopiony

pzez Adrian

Zazwyczaj stare tramwaje trafiają na złom, jednak nie tym razem. MZK w Toruniu pod hasłem „Emeryt dał nura” utopi wysłużony pojazd.

Toruński tramwaj trafi pod wodę

Jeden z tramwajów należących do MZK w Toruniu został wycofany z ruchu. Okazuje się, że pojazd nie trafi na złom, tylko pod wodę. Stary tramwaj kupiło Centrum Nurkowe Piechcin. 26 lipca 2022 r. o godz. 1000 pojazd zostanie zatopiony w sztucznym zbiorniku pod hasłem „Emeryt dał nura”. Będzie służył ćwiczącym miłośnikom nurkowania.

„Na co dzień wozimy naszych pasażerów wszędzie tam, gdzie mają potrzebę dotrzeć – do pracy, szkoły, ale także w miejsca, gdzie realizują swoje pasje” – mówi prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

„Zwykle jeździmy po torach w Toruniu, tym razem jednak trafimy tam, gdzie raczej nikt nie spodziewa się nas spotkać – głęboko pod wodę. Mam nadzieję, że eksplorując  nasz tramwaj, nurkowie będą mieli sporo frajdy” – dodaje po chwili.

Na szybach tramwaju pojawią się naklejki, które będą stanowiły humorystyczny instruktaż  związany z korzystaniem z pojazdu pod wodą. Na grafikach przeczytamy m.in.

  • „Dla posiadaczy małych płetw – bilet ulgowy”
  • „W tramwaju maska obowiązkowa”
  • „Nie zabieraj powietrza pasażerom”
  • „Następny przystanek – rafa koralowa”
  • „Ustąp miejsca starszym nurkom”
  • „Motorniczy, nie trać ikry!”

Baner z hasłem przewodnim oraz wszystkie naklejki posiadają elementy odblaskowe, dzięki czemu nurkowie będą mogli łatwiej je dostrzec.

W wydarzeniu weźmie udział prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki, który posiada licencję nurka i osobiście sprawdzi pod wodą, jak prezentuje się utopiony tramwaj. Pojazd dołączy do innych sprzętów znajdujących się na dnie: 13-metrowego betonowego wraku morskiego jachtu „Magda”, 20-metrowego wraku holownika „Czajka”, drewnianej żaglówki „Statek miłości” oraz kilku samochodów.

Tramwaje w Toruniu

Pojazd, który zostanie utopiony to tramwaj marki Konstal, typ 805 Na o numerze taborowym 253. Został wyprodukowany 1984 r. We flocie MZK Toruń jest 43 szt. pojazdów tego typu, 18 z nich przeszło modernizację przy wsparciu środków z Unii Europejskiej. Na przełomie grudnia 2021 r.  i stycznia 2022 r. do Torunia trafiło 5 nowoczesnych Swingów wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo Pesa z Bydgoszczy. Łącznie w taborze znajdują się 22 Swingi, które sukcesywnie zastępują Konstale. Niskopodłogowe pojazdy produkowane przez Pesę są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i mają klimatyzację. Tramwaje są wyposażone m.in. w monitoring, biletomaty, gniazda ładowania USB oraz WiFi.

Autor: DM
Fot. MZK Toruń

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz