Sektorkolejowy » Wrocław czeka na nowe tramwaje. Produkcja pojazdów Gamma 2 trwa

Wrocław czeka na nowe tramwaje. Produkcja pojazdów Gamma 2 trwa

pzez Damian

Przed końcem roku na wrocławskich torach pojawią się nowe tramwaje – modele Moderus Gamma LF 07 AC (zwane Gamma 2). Budowa pierwszych pojazdów jest już na ukończeniu. Powstają w zakładzie firmy Modertrans, w Biskupicach (Wielkopolska). W sumie spółka MPK Wrocław zamówiła 46 tramwajów.

Jakie będą wrocławskie Moderusy?

Tramwaje z serii Moderus Gamma można spotkać na poznańskich torowiskach, jednak wersja produkowana dla Wrocławia będzie znacząco unowocześniona. Każdy z 32-metrowych pojazdów będzie trójczłonowy, niskopodłogowy i klimatyzowany. Na pokładzie znajdzie się miejsce dla 230 osób. 

Projektanci do ich budowy zastosowali wózki obrotowe, które mają wpłynąć na mniejsze zużycie infrastruktury torowej, a równocześnie ograniczyć hałas generowany podczas jazdy. Nowoczesność tych pojazdów ma się wyrażać również w zastosowaniu do ich produkcji materiałów stosowanych w lotnictwie, które pozwalają na obniżenie wagi.

Przed końcem tego roku pasażerowie będą mogli korzystać z sześciu nowych tramwajów, a wszystkie (46 szt.) zamówione jednostki trafią do Wrocławia maksymalnie do grudnia 2023 r.

Wrocławski operator transportu miejskiego w dalszym ciągu zamierza modernizować posiadany tabor. W listopadzie rozstrzygnięty zostanie przetarg na dostawę kolejnych 40 tramwajów.

MPK Wrocław rocznie obsługuje około 200 mln pasażerów, a eksploatowane pojazdy pokonują w ciągu roku łącznie około 35 mln km. W taborze operatora znajduje się ponad 300 autobusów i ponad 200 tramwajów. Spółka zatrudnia blisko 800 kierowców oraz 600 motorniczych.

Autor: Agata Sumara
Fot. tuwroclaw.com (Bartosz Senderek)

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz