Sektorkolejowy » Włochy: miały być protesty na największych dworcach, skończyło się na zapowiedziach

Włochy: miały być protesty na największych dworcach, skończyło się na zapowiedziach

pzez Adrian

Od 1 września we Włoszech rozszerzono obszary, w których obowiązują paszporty covidowe, zwane Green Pass. Od dzisiaj obowiązują one również m.in. w pociągach, samolotach, na statkach, promach, w autokarach. Tuż przed wejściem w życie nowych obostrzeń zmierzających do segregacji ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych w kilkudziesięciu lokalizacjach, na głównych stacjach kolejowych, zapowiedziane zostały protesty.

Tzw. Green Pass uprawnia do korzystania z połączeń międzymiastowych tylko osoby, które posiadają certyfikat potwierdzający zaszczepienie, wyzdrowienie lub negatywny test na koronawirusa SARS-CoV-2 z ostatnich 48 godz.

Ograniczenie dostępu do podstawowych usług zachętą do szczepień

Przepustka taka obowiązuje od początku lata, kiedy zaczęto jej wymagać przed wejściem do obiektów kulturalnych i rekreacyjnych. Stopniowo jej zakres był rozszerzany o kolejne miejsca, jak np. obiekty gastronomiczne, baseny hale sportowe. Teraz do listy doszły środki transportu poruszające się w ruchu dalekobieżnym.

Rząd uzasadnia wprowadzanie tak surowych restrykcji tym, że w ten sposób chce zachęcić mieszkańców do szczepień. Takie podejście nie spotkało się jednak ze zrozumieniem ze strony wszystkich, a wręcz przeciwnie. M.in. kolejowe związki zawodowe zaczęły nawoływać do wzniecenia protestów na dworcach i zyskały aprobatę części mieszkańców.

Protesty planowane były na 54 głównych stacjach i jeszcze dwa dni temu wydawało się, że Włochy czeka paraliż komunikacyjny. W odpowiedzi rząd zapowiedział wzmocnienie ochrony, ponieważ wszelkie tego typu akcje protestacyjne uznaje za nielegalne i niedozwolone.

Tymczasem skończyło się na zapowiedziach. Grupy sprzeciwiające się podział obywateli zapowiadały blokadę ruchu kolejowego w całym kraju. Ostatecznie, jak podaje agencja Reuters, na demonstracjach pojawiła się tylko garstka ludzi.

W „zachęcaniu” ludzi do szczepień urzędnicy chcą iść jeszcze dalej. W krótkim czasie zamierzają wprowadzić obowiązek posiadania przepustek covidowych przez m.in. nauczycieli oraz pracowników urzędów czy sklepów.

Dotychczas we Włoszech zaszczepionych zostało około 70% osób. Zdaniem ekspertów największy niepokój budzi to, w grupie wiekowej od 50 do 69 lat jest stosunkowo mały odsetek ludzi zaszczepionych, a większość z tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, nie zamierza tego robić. Populacja Włoch to 60 mln osób, z których zakażonych zostało dotychczas ponad 4,5 mln. Wg portalu worldometers.info na covid-19 zmarło ponad 129 tys. osób.

Przeczytaj także: Kolejna akcja strajkowa niemieckich kolejarzy – od 1 do 7 września.

Autor: Agata Sumara
Fot. horecatrends.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz