Sektorkolejowy » Kolejna akcja strajkowa niemieckich kolejarzy – od 1 do 7 września

Kolejna akcja strajkowa niemieckich kolejarzy – od 1 do 7 września

pzez Adrian

W środę w Niemczech rozpocznie się już trzeci w ciągu ostatnich kilku tygodni strajk maszynistów – wynika z zapowiedzi Claus Weselsky’ego, szefa związku zawodowego maszynistów lokomotyw DGL. Tym razem protest potrwa znacznie dłużej niż w czasie dwóch sierpniowych akcji. Podróżni korzystający z połączeń dalekobieżny i regionalnych spotkają się z poważnymi utrudnieniami.

Związkowcy zamierzają rozpocząć strajk w środę (1 września) o godz. 17:00 w ruchu towarowym i w czwartek (2 września) o godz. 2:00 w ruchu pasażerskim. Zakończenie protestów przewidziane jest na wtorek (7 września) na godz. 2:00.

Zdaniem GDL koncern Deutsche Bahn (DB) zmusza pracowników kolejowych do strajku, ponieważ nadal nie przedłożył związkowi możliwej do zaakceptowania umowy zbiorowej. Związkowcy chcą wywrzeć presję na zarządzie DB, dlatego zdecydowali się na kilkudniowy protest. 

Kolejarze nie odpuszczają w sporze o lepsze płace i warunki pracy

W sierpniu związkowcy GDL dwukrotnie podejmowali akcje strajkowe – pierwsza rozpoczęła się 11 sierpnia, kolejna 23 sierpnia. Nie przyniosły one jednak oczekiwanych skutków.

Zarzewiem konfliktu są przede wszystkim płace. Maszyniści oczekują podwyżki na poziomie 3,2% oraz premii w wysokości 600 euro za pracę w czasie pandemii. Dodatkowo chcą lepszych warunków pracy, w tym świadczeń z tytułu zabezpieczenia emerytalnego oraz wykluczenia zwolnień wynikających z restrukturyzacji.

DB nie zgadza się na warunki stawiane przez związek. Owszem, deklaruje podwyżki na wymaganym poziomie, ale chce je rozłożyć w czasie, na co nie zgadzają się związkowcy. Obiecuje również premię covidową, ale nie podaje ani konkretnej kwoty, ani terminu, w którym miałaby być wypłacana.

Wobec braku porozumienia GDL zaostrza protesty, co poważnie zakłóci ruch kolejowy. DB za pośrednictwem strony internetowej informuje podróżnych, że w okresie strajku transport dalekobieżny i regionalny będzie poważnie dotknięty utrudnieniami. Sugeruje również, by w miarę możliwości przełożyć planowane wyjazdy.

Autor: Agata Sumara
Fot. www.tvp.info

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz