Sektorkolejowy » W Międzyrzecu Podlaskim powstanie nowy wiadukt

W Międzyrzecu Podlaskim powstanie nowy wiadukt

pzez Adrian

Bezpieczniej w ruchu kolejowym

W Międzyrzecu Podlaskim powstanie nowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Pomiędzy spółką  PKP Polskie Linie Kolejowe a miastem Międzyrzec Podlaski doszło do podpisania porozumienia, w ramach którego powstanie dwupoziomowe skrzyżowanie kolejowo-drogowe.

Nowy wiadukt drogowy zastąpi przejazd drogowo-kolejowy znajdujący się w ciągu ul. Kościuszki. Będzie on przebiegał nad linią kolejową Terespol – Łuków – Siedlce i zostanie połączony z nową obwodnicą. Ruch samochodów ciężarowych będzie się odbywał poza centrum Miedzyrzeca.

„Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Miedzyrzecu Podlaskim to jeden z elementów przebudowy układu komunikacyjnego w mieście. Połączenie wiaduktu z nową obwodnicą poprawi jakość podróży w regionie”

– powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Rezultaty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Bezkolizyjne skrzyżowanie, które powstanie w ramach przedsięwzięcia współfinansowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, który odbywa się na trasie Terespol – Łuków – Siedlce. Ponadto komunikacja pociągów będzie przebiegała sprawniej. Kierowcy aut będą mogli skorzystać z nowej jedni (po jednym pasie w obu kierunkach) i nie będą już zmuszeni do oczekiwania przed rogatkami. Z myślą o rowerzystach oraz pieszych powstanie ścieżka rowerowa i chodnik.

„Istotnym efektem inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest zwiększanie bezpieczeństwa. Taki będzie również rezultat budowy skrzyżowania kolejowo-drogowego w Międzyrzecu Podlaskim. Prace zapewnią również sprawniejszą komunikację kolejową i drogową”

– powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Finansowanie i koszt inwestycji

Przedsięwzięcie, w ramach którego powstanie nowy bezkolizyjne skrzyżowanie będzie realizowane, w systemie projektuj i buduj. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą współfinansowały inwestycję ze środków własnych kwotą sięgającą 9 mln zł w zakresie, który obejmuje likwidację przejazdu w poziomie szyn oraz roboty na terenie kolejowym.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do końca 2023 r. mają zdobyć pozwolenie na budowę. Zgodnie z planem prace budowlane mają rozpocząć się w IV kwartale 2023 r., natomiast finalizacja inwestycji oraz oddanie wiaduktu do użytku zaplanowane jest w 2024 roku.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz