Sektorkolejowy » „Kolejowa Kropla Krwi” – UTK organizuje edycję specjalną akcji krwiodawstwa

„Kolejowa Kropla Krwi” – UTK organizuje edycję specjalną akcji krwiodawstwa

pzez Adrian

Zapasy krwi bardzo ważne w obecnej sytuacji

Krew jest bardzo istotnym elementem, który jest wykorzystywany podczas ratowania zdrowia i życia ludzi. Należy podkreślić, że przez wiele lat nie znaleziono substytutu krwi, dlatego wszelkie akcje krwiodawstwa są bardzo potrzebne.

Ponadto proces oddawania krwi ma również duże znaczenie symboliczne, gdyż jest on formą przekazania cząstki jednego człowieka na rzecz ratowania zdrowia oraz życia potrzebujących. W związku z panującym obecnie konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy odpowiednie zapasy krwi stają się jeszcze bardziej istotne.

Kiedy i gdzie będzie można oddać krew w ramach akcji „Kolejowa Kropla Krwi”?

Zainteresowani będą mogli oddać krew w ambulansie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ, który będzie znajdował się niedaleko siedziby Urzędu Transportu Kolejowego, przy Al. Jerozolimskich 134 w Warszawie w dniu 4 marca od godziny 900.

Według informacji z dnia 28 lutego 2022 roku centra krwiodawstwa, które znajdują się na terenie Ukrainy, dysponują odpowiednimi rezerwami krwi. Jak informuje Narodowe Centrum Krwi – publiczna służba krwi zajmuje się regularnym analizowaniem panującej obecnie sytuacji, natomiast poszczególne działania są dostosowywane do aktualnych potrzeb. Należy podkreślić, iż dzielenie się krwią jest zawsze mile widziane.

„Postanowiliśmy w tym roku zorganizować specjalną edycję akcji Kolejowa Kropla Krwi. Do udziału zapraszamy pracowników spółek kolejowych, przedstawicieli całego sektora oraz wszystkie osoby, które mogą pomóc potrzebującym. Krew jest darem człowieka dla człowieka. Oddając ją, ratujemy wiele ludzkich istnień, a dzielenie się nią jest symbolem życia, poświęcenia i bohaterstwa”

– mówił Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Przygotowanie do procesu oddawania krwi

Podczas przygotowania do oddawania krwi należy pamiętać o zasadach, które obowiązują. Centra Krwiodawstwa proszą o odpowiednie przygotowanie się oraz apelują o zapoznanie z zasadami, które wykluczają kandydatów z możliwości oddania krwi.

Krew może zostać oddana przez każdą zdrową osobę w wieku od 18 do 65 lat, która:

  • waży co najmniej 50 kilogramów
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanej akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii)
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi

Należy przypomnieć, że w dniu oddania krwi kandydat musi być wypoczęty oraz nie posiadać objawów przeziębienia. Ponadto osoba, która zamierza oddać krew, musi zjeść lekki posiłek i wypić około 2 litrów płynów w ciągu 24 godzin przed pobraniem. Warunkiem koniecznym jest również zabranie ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu (zarówno w dniu pobrania, jak i dzień przed).

Aby wziąć udział w Kolejowej Kropli Krwi, należy zarejestrować się TUTAJ.

Szczegółowe informacje, które dyskwalifikują kandydata z możliwości oddania krwi, można znaleźć TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Urząd Transportu Kolejowego

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz