Sektorkolejowy » W Londynie otwarto linię kolejową Elizabeth

W Londynie otwarto linię kolejową Elizabeth

pzez Adrian

24 maja w Londynie otwarto linię kolejową Elizabeth (znaną wcześniej jako Crossrail), która aż o 10% zwiększy przepustowość sieci kolejowej w centrum Londynu. Jest to największy pojedynczy wzrost przepustowości transportowej brytyjskiej stolicy od ponad 70 lat. Mieszkańcy tej blisko 10-milionowej metropolii będą mogli w krótszym czasie poruszać się między popularnymi miejscami, głównie odcinkami przebiegającymi w tunelach.

Na nowo otwartym odcinku centralnym znajduje się dziewięć stacji. Na razie w ciągu godziny z poszczególnych stacji będzie odjeżdżać 12 pociągów, kursujących od poniedziałku do soboty co 5 minut między Paddington i Abbey Wood. Jesienią liczba pociągów kursujących ze wschodu na zachód prawie się podwoi – wzrośnie do 22 pociągów na w szczytowych godzinach.

Linia Elizabeth łączy trzy oddzielne linie kolejowe, które obecnie wymagają od pasażerów przesiadek. Jesienią tego roku planowane jest połączenie z Reading, Heathrow i Shenfield z centralnymi tunelami. Po zakończeniu ostatniego etapu podróżni będą mogli bezproblemowo podróżować z Abbey Wood do Heathrow i Reading oraz z Shenfield do Heathrow (wszystkie połączenia między Reading i Heathrow do Paddington i Shenfield do Liverpool Street, wcześniej działające jako TfL Rail, zostały przemianowane na linię Elizabeth).

W celu usprawnienia pasażerom podróży wprowadzono również zmiany w 14 trasach autobusowych, poprawiając w ten sposób połączenia ze stacjami linii Elizabeth we wschodnim i południowo-wschodnim Londynie, gdzie wiele osób będzie korzystać z autobusów, aby dostać się do i ze stacji.

Do końca roku linią Elizabeth pociągi nie będą kursować w niedziele, jednak 5 czerwca (niedziela) na całej trasie zostaną uruchomione połączenia, aby w ten sposób uczcić platynowy jubileusz królowej Elżbiety, związany z obchodami 70-lecia panowania brytyjskiej monarchini. W ubiegłym tygodniu z okazji nadchodzącego otwarcia linii królowa ze swoją świtą pojawiła się na stacji Paddington.

Inwestycja realizowana w ramach projektu Crossrail pochłonęła prawie 19 mld funtów, z czego ponad 5 mld funtów pochodziło z budżetu państwa. Według pierwotnych planów otwarcie linii miało mieć miejsce w grudniu 2018 r., jednak na etapie budowy pojawiło się wiele problemów, m.in. konstrukcyjnych, co opóźniło zakończenie prac o ponad trzy lata. W ciągu nowej trasy zbudowano 42 km tuneli kolejowych (2 x 21 km), a do ich drążenia zmobilizowano osiem maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine).

Rocznie z linii Elizabeth ma korzystać nawet 200 mln pasażerów.

Autor: Agata Sumara
Fot. Crossrail

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz